Bivackskor

Jag har sökt igenom forumtrådar efter tips om bivackskor, men inte blivit nöjd. Någon nämner hemgjorda, men... njaaa...? Är det någon som har bra beskrivning?
Jag antar att ett par bivackskor bör vara knähöga, varma, fukttäta och mycket lätta att ta på sig. Finns denna skapelse i sinnevärlden?

undrar HåkanF
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Ett par klassiska finska filttossor och en bivackpåse löser problemet

På vintern brukar jag klämma ned mina finska filttossor av tovad ull i snöpåsar i välimpregnerad segelduk. Med ett par tätare påsar på fötterna över filttossorna så bör detta fungera på sommaren också.

Fördelen är att tossorna kan användas som innetofflor om man bor i fjällstugor ed. Och isoleringen räcker väl för de besök man behöver göra snabbt utanför sovsäcken när man vintertältar... Inte mycket vikt heller - några hundra gram bara...

Problemet är väl bara att hitta någon som säljer filttossor i Sverige. Mina har jag köpt i vårt östra broderland..

Vänligen/Dag
 
Senast ändrad:
hej
värmeöverdragskor som längdåkarpojkarna/flickorna har(utan skidor).
fanns på teamsportia förr.
riktig sula och cordura upp på benet, tror det var kardborre framtill.

vänligen nils
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.