Bekymmer Nammatj 2GT!

Köpte nyligen ett Hilleberg Nammatj 2GT, men tältstängerna(DAC) nyper tag i kanalen. Är det någon annan som har upplevt det här problemet. Finns det en lösning till detta problem(förutom stångbyte)? JP
 
Ingen lösning men du är inte ensam

Hilleberg har bytt sina stänger för ett år sedan ungefär och då diskuterades det livligt.
Några trådar:

http://www.utsidan.se/vb_forum/showthread.php?threadid=8490

http://www.utsidan.se/vb_forum/showthread.php?threadid=7896

http://www.utsidan.se/vb_forum/showthread.php?threadid=8751

I dessa inlägg verkar det inte vara någon som har en lösning men ligg på Hilleberg och låt de lösa det åt dig. Tillräckligt många som klagar och de måste göra nå´t åt det. Har själv ett Nammatj2GT med de gamla Eastonstängerna och har aldrig haft några problem. Visst att de nya är starkare men om man sliter sönder kanalerna när man sätter upp tältet så hjälper det inte hur starka stängerna än är.

/Kör hårt och tälta mycket
H
 
Re: Oj,oj - testa nedanstående

Northstar; sa:
Hmmm.. ni gör mig nervös, jag har precis köpt ett Njammatj GT

/Simon

Jag har ett Nammatj 2 med Dacstänger och förstår inte vad ni gnölar om i denna tråd :).

Här kommer nu en beskrivning av införande av stång i kanal utan fasthakning:

Allmänt: stången förs in med kanterna på fogarna inåt d v s mot botten av stångkanalen.

1) för in stången någon meter tills den bottnar i kanalen d v s på samma sätt som med de tidigare stångerna av eastman-typ.

2) fatta tag i *stånghylsan* med ena handen. Håll stånghylsan så att den befinner sig helt nära stången. Med ett lätt grepp om stångens ände skjuts stången in i kanalen. Stånghylsan ska hållas så nära stången som möjligt under hela införandet.

Fördelar med denna metod är: a) man slipper byta grepp när stången ska ner i hylsan, b) stångens fogar fastnar inte i kanten till stångkanalen och c) stången går lätt att få in även när kanalen är lite isig och kärv.

Vänligen,

J
 
Hit och dit

Det är en sak jag undrar, inne på denna disskussions forum så har det varit en jävla massa snack om olika tält, huruvida bra eller dåliga dom är.
Man blir ju bara snurrig av allt snack hit å dit.
Det värsta av allt är att man som eventuell köpare av nåhot tält, ex Hilleberg blir tveksam.

Någon som känt likadant

/simon
 
Jag brukar se till att trycka i bågarna så att skarvarna kommer åt "rätt håll" på vägen in, då brukar det inte vara några problem. Är man lite försiktig när man ska ta ner tältet tycker jag inte att det brukar nypa då heller.
 

Aktuellt

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips