Behöver tur-råd SÖ om Staika!

Hej ripjägarn,
Vet du, eller någon annan, vad för led som du skriver om "vadstället ingår i en gammal rösad led mot Pieskehaure"? Startpunkt, dragning och slutpunkt?
Mvh/ricke
 
Jag har träffat på en rösad led norr om Skärrepåtkojaure som jag en gång följde till Pieskehaures utlopp. Den är markerad på min BD14-karta som "Gångstig - svårorienterad" . Den börjar vid vadstället men är i slutet vid Pieskehaure egendomligt inritad högt uppe på sluttningen. Där följde jag inte leden utan gick ner till den fina stig som kommer från fiskecampen i Miekak.

Vid Pieskehaures utlopp finns en damm. Den byggdes på 1940-talet för att när timmerflottningen sommartid behövde öka vattenflödet i Pite älv.

Utan att veta säkert tror jag att leden användes när flottningsföreningen behövde skicka upp folk för att på sensommaren öppna dammen.

Intressant i sammanhanget är att nu används dammen på ett helt annat sätt: För att vintertid öka flödet vid Sikfors kraftstation längre ner i Pite älv. Pite älv är mer exploaterad än vad många tror. Man kan ifrågasätta om kraftstationsägaren följer den ursprungliga vattendomen när Piteälvens största källsjö regleras på detta sätt.
 

Bilagor

  • sartavad.jpg
    sartavad.jpg
    38.9 KB · Visningar: 311
Intressant med den gamla leden/färdvägen..finns det spår av leden vidare österut? mot Njunjes kanske. Vad gäller vadstället så låter det som att passage lämpligast sker öster om Skärrepåtkojaure i området där jåkken delar på sig runt några holmar.. Ingen som har passerat Jåkken högre upp mot Vaimok.. Om inte annat så får man väl undersöka saken själv till sommaren..
 

Aktuellt

”Som ett bibliotek – fast med frilufts- och sportutrustning”

I över 120 kommuner kan du låna friluftsutrustning hos Fritidsbanken – den prisbelönta föreningen som vill sänka trösklarna till naturen.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips