Behöver tips på tur :)

Hej gänget.

Jag har velat fram och tillbaka nu och tänker att jag i stället frågar om lite råd.

Vi kommer till Kiruna den 21:a augusti och ha sedan 5 nätter på oss att uppleva så mycket som möjligt.

Vi vill helst, såklart, upp på Keb vid fint väder.

Vi bor i tält, behöver absolut inte tälta i anslutning till en stuga, och har med oss "allt vi behöver" för att tälta och äta i naturen.
Dock så går vi ogärna fram och tillbaka samma väg.

Är det någon som har tips på en lite uppspeedad tur ;)?
 
Nikkaloukta-Vakkotavaara kan ni lämpligen klara på 5 dagar. Vacker tur med fina vyer. Dock lite tight om ni även vill försöka ta en topptur, dessutom inte alls givet att man pga vädret kommer upp på Keb den dagen man tänkt sig.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Ni hinner med en runda där ni utgår från och sedan återvänder till Nikkaluokta.

Gå till Kebnekaise, pröva med toppen och gå sen Durlings led västerut genom Singivagge ner till Tjäktjavagge. Fortsätt norrut och in i Guobirvagge, sen över till Tarfala. Från Tarfala går ni österut över passet norr om 1626 och ner på Cievrralahku. Sen är det enkelt att gå mot sydost på höjden ovanför Cievrrajohka, ansluta till stigen som går ner i björkskogen till bron och därefter "stora vägen" tillbaka till Nikka.

Ni tältar lämpligen första natten strax före Keb (efter bron), andra natten nere i Tjäktjavagge, tredje natten mitt i Guobirvagge (gå inte för långt, blir mer och mer sten), fjärde natten öster om Tarfalasjön eller på Cievrralahku och femte natten med utsikt mot Nikkaluokta.

Lycka till önskar Pelle
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips