Barn skidor med bindning som passar vanliga skor?

Har sett flera 2-3 åringar på skidor som har remmbindningar, fick låna ett par och det funkade utmärkt för vår 2åring att lära sig på, lätt att få av o på och bra att slippa byta till skid pjäxor för att ta en liten tur.
Vet någon vart man kan köpa sådana?
Hittade dom här på nätet men priset var väl högt: http://www.asnes-ski.no/
 
Fixat o klart!

Har runt 20mil till närmaste stormarknad, men det fixade sig ändå när den lokale alltiallo handlarn rotade fram det sista paret plastskidor av äkta solid plast ur källarn, vår 2åring har nu trampat runt på dom inne på golvet i två dagar i väntan på att febern skall lägga sig så han får åka ut i snön me dom :)
 
Snow Fox hette dom

och paket priset för 77cm långa stavar o skidor var 250Nkr. Enda dåliga är att stavarn är helt vita men sätter lite röd tejp på dom för att minska risken för att dom skall försvinna.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips