Barn på färd.

Hej.

Jag har sökt runt på forumet lite om just att cykla med barn. Hittar lite tips men skulle gärna samla mer info och erfarenheter på just det ämnet.
Vad har ni för erfarenheter att cykla med barn som inte har fyllt ett år? Jag antar att det beror på bl.a. just barnet och vad det själv har för inställning. Träffade en cyklande familj i Schweiz i somras som hade cyklat 4 veckor om året med deras barn i tio år. De verkade trivas ypperligt.

Vi har tanken att använda en vagn typ Chariot Cougar eller CX. Möjligheten att stödja nacken på barnet verkar ju vara omtvistat men en viktig fråga.

Vad finns för erfarenheter att cykla med lite bredare vagn? hur uppför sig "mottrafikanter"? Skillnader i olika länder i Europa?

Finns det andra tips till blivande cykelföräldrar så tas det tacksamt emot.

Mvh / Nora & Hannes
 
När våra barn

var små så att de inte kunde sitta bra själva dvs från ca 6 till 12 månader så fick de sitta i en bilbarnstol i cykelkärran eller kanoten. Fungerade bra. Tälta fungerar också bra med små barn. Barnet somnar oftast strax efter man börjat rulla med cykeln.

Finns en del äldre trådar om detta.

Thure
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
tack.

Tack för tipsen än så länge.
En sån hängmatta/infant sling till kärran är nog att föredra. Kan enligt instruktion användas från 0-10 månader. Jag är ganska skeptisk till hur stabilt det blir första månaderna, men det kanske det finns erfarenheter om?

Ang "mottrafikanterna" så var det min benämning på de som oftast kallas medtrafikanter, och kanske i synnerhet de bilister som använder vägarna.
På kommande semestrar blir vi minst två cyklister, då kanske en kan ligga bakom vagnen och "hålla ut" avståndet lite. I Vardagen används mest cykelvägar, då är faran mindre. även om det finns en del trimmade mopeder. Flagga i kulört färg borde väl finnas at köpa som tillval, så det blir mer synligt.

tacksam för inlägg.
/h
 
Har bekanta som cyklat med Chariot Cougar sedan barnen var 2,5år och en månad, lill killen fick en hängmatta och det fungerade utmärkt.
Ser folk inte dig och cykelkärran så kommer dom inte heller att se en färgglad flagga.
 
cykel erfarenheter i Europa

Hej!

bilister ute i europa är mer eller mindra vana vid cykelvagnar. Tex i Polen och Spanien är det förbjudet enligt lag att cykla med cykelvagn (men trots det så cyklar många med dem speciellt i Spanien)! ( vi har cyklat till och från stranden)

Länder i Central Europa (ej frankrike,Italien, Grekland - medelhavsländer) har stor vana av cykelvagnar i trafik.

När det kommer till cykelvagnens synlighet i trafiken så har både Chariot och Croozer reflekterade matrila insytt i vagnarnastyget förutom reflexer bak/fram och i hjulet.

Mitt tips är dock att skaffa cykellampor och sätta på cykelvagnen för att göra dem ennu synligare (det har i alla fall jag gjort på vår och speciellt nu när mörkret och regnet försvårar sikten)
 
Hej.

Jag har sökt runt på forumet lite om just att cykla med barn. Hittar lite tips men skulle gärna samla mer info och erfarenheter på just det ämnet.
Vad har ni för erfarenheter att cykla med barn som inte har fyllt ett år? Jag antar att det beror på bl.a. just barnet och vad det själv har för inställning. Träffade en cyklande familj i Schweiz i somras som hade cyklat 4 veckor om året med deras barn i tio år. De verkade trivas ypperligt.

Vi har tanken att använda en vagn typ Chariot Cougar eller CX. Möjligheten att stödja nacken på barnet verkar ju vara omtvistat men en viktig fråga.

Vad finns för erfarenheter att cykla med lite bredare vagn? hur uppför sig "mottrafikanter"? Skillnader i olika länder i Europa?

Finns det andra tips till blivande cykelföräldrar så tas det tacksamt emot.

Mvh / Nora & Hannes


Vi körde med hängmatta första gången då vår son var 1 vecka gammal. Hängmattan är riktigt riktigt bra och dessutom krocktestad!
 
vidare fråga

Min fru och jag har cyklat 18-20 st långfärd i Europa och USA. Nu i äldre dar har vi en 4 åring och tänkte om-starta våran årliga cykelsemester med honom. Han blir 5 då.

Så vi är vana långfärdscyklister, men totalt oerfaren med barn !

Han kan cykla utan stödhjul, coh älskar att cykla, men det blir förstås ingen cykling på landsväg tills han är mycket äldre.

Frågan är: blir det bättre med en "påhängscykel" eller låter honom sitter i vagnen (som vi har). Vi vill gårna kunna cykla 5 mil om dagen i platt landskap, och kommer att vara nere i Frankrike, där det blir varmare.

Jag tror att en påhängscykel blir roligare, men undrar om han orkar sitter där 3 tim om dagen.

Tacksam för svar.

MVH Tom
 
Mitt barn är inte tillräckligt gammalt för cykling men en av mina kusiner har en FollowMe som jag har cyklat med och deras son. FollowMe är en koppling som gör att du kan koppla in barncykeln i vuxencykeln.

Jag har inte cyklat ngr längre distanser med honom inkopplad. Men det som jag tycker är bra är att då han orkar/vill/trafiken tillåter så kan han cykla själv för jag tror han inte skulle tycka det var kul att aldrig cykla själv.

Jag har inte provat ngn påhängscykel men mina kusiner sa att de i regel var billigare än FollowMe.
 
Bra svar

Tackar- lite så tänkte jag med. Min son älskar cykla och om vi kommer fram till en cykelväg och det är säkert, ville han nog cykla lite själv. Pojken är "independent minded". Jag fick inte röra honom eller cyklen när jag plockade av stödhjulen- han kämpade själv i 20 min och sen cyklade vi 1km till Konsum och köpte godis.

Jag söker efter en followMe.
 
Jo, det går

Hej!

I slutet av sommaren cyklade jag och min fru i sex veckor, 1530 kilometer, med våra två barn. När vi gav oss av var den minsta fyra månader och den äldsta två år och fyra månader. De satt i en Chariot "nåntingXL" (deras största). Minstingen i vagga hela tiden. Vi sov mestadels i tält (trettio nätter i ett Hilleberg nammatj 3GT), utom inne i städer och de få gånger det inte fanns någon camping på vägen.

Det var ingen dans på rosor, men en fantastisk resa. Från Travemunde genom Tyskland in i norra Nederländerna, ner till Nijmegen och sedan vidare längs Maas till Maastricht. Därifrån till Bryssel, varifrån vi tog tåget till Luxemburg. Från Luxemburg City fortsatte vi ner till Moseldalen, som vi följde upp till Koblenz och sedan ner till Mainz längs ren. Därifrån tåg hem.

Tågresan var lite svettig i bytena (fem byten, ett av dem på sex minuter med två cyklar, två barn och en cykelvagn, puh...), men gick finfint.

Skriv gärna om du har några frågor kring rutt, utrustning eller vad som helst. Go for it!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips