Barn i dragpulka

Är det någon som har koll på dragpulkor för barn? Finns det flera sorter eller är det ett enda märke? Vad ska man satsa på? Jag vill köpa en sådan så att min dotter kan följa med på isen i första hand, men det händer även att vi åker till fjällen.
 
Vi har noen produsenter i Norge:
http://www.fjellpulken.no/
http://www.norpulken.no/
http://www.snowboat.no/
Jeg er mest kjent med Fjellpulkens model, som jeg er meget godt fornøyet med.
Den gir god beskyttelse mot vind,kulde og sol.
Den er stabil,velter ikke så lett,du kan få med mye last + unger, og så er den perfekt til hytte/turpulk når ungene har vokst fra den.
Draget er "stivt" slik at du kan ta tak i det ved nedfarts kjøring, slik at du har bedre kontroll med pulken.
 

Aktuellt

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
pulka

Eftersom ingen svarat på detta sätt, så gör jag dig uppmärksam på svenska Segebaden, som finns både i trä och glasfiber. Tillverkningen ligger i Säter tror jag, och skulle du få tag på en gammal begagnad pulka så har de gott om utbytes- och reservdelar. Senaste Utemagasinet hade en pulkatest, där de vanligaste nyproducerade pulkorna redovisades.
 
Mitt tips: Blocket

akj; sa:
Är det någon som har koll på dragpulkor för barn?
Vi använder en Segebaden-Berg Barnpulka i Trä. Den har vi haft en del kul med under åren i skidspåren. På is så svänger o slänger det en del. Dragskaklet är lite kort för att klara pendelrörelsen vid skridskoåkning.

Fjellpulkens barnpulka är en riktig rolls-royce jämfört med denna. För fjällmiljö rekommenderar jag absolut Fjellpulken.

Segebaden finns billigt begagnad. Men jag hittade inget begagnat skakel så det fick bli ett nytt från Sportkompaniet. Skakel + Sele kostade mer än pulkan!

Ett tips - kolla här för begagnat:
http://www2.blocket.se/search?q=segebaden&caller=shl_s&l=0&city=0&category=0&where=3
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips