Bakvärk - Tips på hur behandla skavsår

Är det någon som råkat ut för skavsår i baken efter en lång dagstur. Är själv förskonad från detta än så länge men vill vara förberedd för dett inför sommarens långtur.
Har fått tips att behandla detta med "byxfett" som är antibaktirielt. Någon som har andra tips?

Stellan
 
Vädra

Ner med byxorna vid varje rast och vänd arslet mot vinden........Var noga med att tvätta (((antagligen det viktigaste stället att tvätta på)))
 
Många olika lösningar

Det svider ordentligt kan bara sägas. Tvättningen är nog det viktigaste för att slippa Infanterielden. Jag har inte råkat ut för detta i baken men har haft det på insidan låren högt upp. Lumparkompisar mixtrade med en massa olika saker för att slippa elden. För låren har jag själv kommit fram till att ett par cykelbyxor med väldigt lite friktion tyg mot tyg är det bästa. Barnpulver behöver inte alltid vara bra. Hade kompisar som körde detta där pulvret klumpade sig och skavsåren blev ännu värre.
 
Skav och hästkur

Av egen erfarenhet vet jag att man kan få skavsår i grenen av fuktiga bomullskallingar eller av syntetkallingar som är skitiga. Jag har aldrig råkat ut för "riktig" infanterield dvs mellan skinkorna.

Använd torra kallingar utan sömmar på utsatta ställen. Byxorna får inte vara tajta så att skinkor och annat trycks ihop. Ventilera vid gång genom att dra ner gylfen och dra upp byxbenen. Tvätta varje dag, om så bara med våtservett.

Om skav *utan blodvite* uppstått kan man använda en hästkur: smörj in det röda och irriterade stället med HTH. Varning: denna kräm innehåller karbamidsyra som hjälper huden att återställa fuktbalansen men som också svider något överj**ligt i ca en-två minuter (var beredd med lite tröstande godis). Smörj ändå tills det slutar att svida. Lufta och vila. Dagen efter brukar det ömma området kännas betydligt bättre eller inte alls. Det kan då tejpas utan större problem.

/J.
 

Guest

Gäst
Vaselin?

Ok, vet inte om detta funkar men vi hade en kille på vår pluton som använde vaselin mot sin infanterield som han inför två stirrande jägaplutoner tydligt smetade in strax efter ett djupt vad. Nu tror jag förvisso att han hade ganska rejäla skav en bra bit in.
Men ärligt talat så tror jag nog att ett par bra kalsonger är enormt viktigt, dels materialet och dels sömmarna. Lägg ner en extra peng på ett par bra kalsonger. Har själv erfaret skav mellan låren/baken vilket säkerligen kan bero på hårt sittande bomullskalsonger som trycker ihop baken som Johan skrev.
Annars kanske två tändstickor mellan skinkorna funkar... ;-)
 

Aktuellt

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips