Återförsäljare Ortlieb

Hej,

Jag rekar för ett ev. inköp av cykelväskor och undrar om det finns fler återförsäljare av ortlieb än Swima i sverige?. Man kanske ska beställa från nogåt storlager i Tyskland? Hur gjorde ni?

Fredrik
 
Globetrotter

Globetrotter i Tyskland brukar ha bra pris på classicserien varje vår/sommar. Du spar mer än 50% och då är andå frakten på ca 15 euro inkluderad, körs hem till dörren.

I år har de en jubileumsutgåva i svart/orange där bakväskorna kostar 59 Euro, framväskorna 49 Euro och styrstångsväskan 45 Euro. Du kan ju jämföra med Svima och göra lite %räkning. OK, färgen är kanske inte den snyggaste men man syns och PRISET!!!!

Jag kollade och de finns kvar så skynda o fynda. Jag köpte även 1 Delta lowrider som kan monteras på fjädrande framgaffel, du kan få bilder av mig hur jag gjort. Tänk på att ha pengar på kortet för de drar direkt då du beställer men du behöver inte vara orolig att du blir blåst här.

För övrigt så är just Svima jävligt dyra trotts de är generalagent för Ortleib.

Jag rekomenderar verkligen dessa väskor och ger dem 5 poäng.

Stiffe
 

Lästips

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips