Hej! Annonser är vår inkomstkälla för att kunna driva Utsidan. Om du inte vill slå av annons­blockering kan du istället stödja oss genom att teckna ett Plusmedlemskap - då kan du dölja alla annonser och slipper denna text!

ÅRJÄNG

Javisst!

Jajamensan finns det en förare över Järnberget vid Årjäng, jag sitter just nu och bläddrar i ett nytryckt exemplar. Den är framställd av Oscar Engdahl och Johan Lindberg för Karlstad Klätterklubb, så det bästa sättet att få tag i en är väl att ta kontakt med K3. Jag har inget tfn-nummer i huvudet, men kolla på deras hemsida,


http://www.xpress.se/~peha1217/k3/


Berget är mycket fint, och ett besök rekommenderas verkligen! Speciellt om man regnade bort i Norge och vill ha något klättrat på vägen hem till Sverige.
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips