Annapurnaleden hösten 2010

Funderar på att gå Annapurnaleden någon gång under hösten 2010. Traditionell tea-house trek, skulle gärna gå utan guide med någon/några som gillar berg. Roligare med sällskap men annars är det väl bara att göra det på egen hand..
 
Hej
Var nara att gora exakt samma sak forra hosten, men fick andra planer i huvudet.
Skulle garna folja med men tror inte det gar ekonomiskt for min del.
Jag har fatt for mej att annapurnaleden ar ganska latt utan guide. Beror kanske pa hur erfaren man ar.. Jag tror man kan sova i teahouse varje natt om jag inte misstar mig.
Jaja lycka till, tror att det ar fint dar nere.
/Mathias
 
Jag gjorde Annapurna-leden förra århundradet , med enbart svensk fjällerfarenhet i botten. Enda problemen redan då var att ta med sig tillräckligt lite , och att sköta acklimatisering över Thorung La (5360 m.ö.h. .. ungefär ) . Himalayan Rescue Association har en klinik och håller in3ssanta föreläsningar i Manang på ämnet.

540dzongsam.jpg


Det går väg upp till Jomosom numera på andra sidan passet , många väljer att att ta jeep ner - det går att gå på andra sidan Kali Gandaki och vara hyfsat ostörd, sägs det . Det går också en sorts "väg" från Lhasa till Lo Manthang i Mustang , där man dricker kinesiskt öl mm. - det är billigare än att frakta det upp från Pokhara.
 
Jag vandrade Annapurna Circuit för några år sedan, när jag var ute på en långresa. Min vandringserfarenhet då var inte stor, men den har blivit det efter den vandringen. Utrustningen fixade jag i Kathmandu och vandrade gjode jag i stabila sandaler, alla dagar utom över passet. Det finns lodger untmed hela vandringsleden.
//Anna
 

Aktuellt

Utsidan blir mediapartner till Outdoor Festival STHLM

En stor tältkåta med många människor samlade runt
Den 23–24 maj 2026 samlas friluftsintresserade på Djurgården i Stockholm. Som Plus‑medlem kan du boka festivalens äventyrspass gratis!

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Mer natur på kortare tid – därför väljer allt fler speed hiking

Vinn skidstavar från Akka!

Vinn skidstavar från Akka!
Ta chansen att uttrycka din personliga stil i slalombacken. Vi tävlar ut två par av unika skidstavar från det nya, svenska varumärket Akka!

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”

”Att få tillverka Jörnkängan är en gåva”
I över 40 år har den kultförklarade Jörnkängan tillverkats av Anders Dernebo i Jörn. Nu har det unika hantverket förts vidare: till Myrene Fjellström.
Det går utmärkt att vandra utan guide och bärare. Om du vill ha det så ordnas det billigast på plats istället för hemifrån. Då kan du dessutom träffa den som ska vara din guide och kolla att ni funkar ihop. Som Skolanna skrev så går det bra att få tag i utrustning på plats i Nepal om man är på långresa och inte vill släpa på prylar.
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.