Alternativ lagningssats till Neoair?

När jag var ute i helgen så råkade mitt Neoair ut för två stycken riktigt sura brännhål.
Det ena har jag lagat med den tillhörande lagningssatsen. Det andra har jag också försökt laga med lagningssatsen men detta vill inte hålla tätt.
Som jag ser det så är ett av problemen att hålet sitter i "dalen" vilket försvårar för lagningen att hålla då jag blåser upp liggunderlaget.

Nu är frågan om det finns en alternativ och bra lösning som får det att hålla?

Jag har några funderingar men förslag tas tacksamt emot.

//Peter
 

Bilagor

  • 100_3891.jpg
    100_3891.jpg
    29.2 KB · Visningar: 669
Jag har funderat på spinnakertejp men jag är ändå tveksam till om det verkligen håller.
Sitter verkligen tejpen så bra?

Jag är inne på något som vulkas ihop men jag behöver en lapp som är större än en vanlig cykellagningslapp.

Det råkar inte finnas någon som har några bra förslag?

//Peter
 
Hej! Jag lyckades sprätta upp en 10 cm reva när jag packade upp mitt helt nya thermarest liggunderlag. Det kändes härligt. Kommer vara mer försiktig med saxen framöver.
Hur som helst så köpte jag ett lagningskit och överlappade alla lappar som fanns och limmade allt lim som kom med i den lilla tuben. Funkade inte. Köpte sedan Liquisole och dränkte in hela området så det blev en fin hinna. Funkade! Finns Bl.a. på http://www.naturkompaniet.se/Product/Product.aspx?id=33755&search=true

Enligt din bild hade jag nog minskat området kring hålet lite så att det blir en mindre kantyta att täcka. Lappa med en ordentlig men lite mindre lapp, på med Liquisole. Lycka till!

MvH Björn
 

Aktuellt

Springa, vandra, fascineras – redaktörens möte med platåberget

Utsidans redaktör Philipp spenderar en helg på Billingen, Västergötlands största platåberg och en av nyckelplatserna i Sveriges första UNESCO-geopark.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

Till minne: Lars Fält, överlevnadsexpert och författare

Lars Fält, en av Sveriges största profiler inom friluftslivet, har gått bort. Utsidans medarbetare Gabriel Arthur berättar om möten med författaren.

Vinn Haglöfs Breeze Mimic Hood!

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!
Jag har fått tipset från Cascade Designs ingenjör att jag skall testa lagningslappen tillsammans med glue dots. Detta skall man inte behöva göra egentligen men det skall hålla bättre.
Om inte detta fungerar så skall jag höra av mig till deras reperationsavdelning på Irland.
Kan bli en jävla soppa av detta om det inte fungerar med Glue dotsen.
//Peter
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips