Ändring av turistfiskeregler efter nyår i Norge

lsjonsson

Avslutat

Med dom nya reglerna så skulle Sverige införa begränsningar för norska jägare som är i Sverige och jagar ripa.
En omvänd kvot på 2 fjällripor/jägare och år.
 
Intressant. Finns det någon dokumentation på hur mycket ripa norska jägare tar ut? Fast det är väl snart samebyarna som får reglera det.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

lsjonsson

Avslutat
Intressant. Finns det någon dokumentation på hur mycket ripa norska jägare tar ut? Fast det är väl snart samebyarna som får reglera det.

Allt som skjuts ska registreras på jaktkortet som man måste lösa in man börjar jaga.
Även om det skjuts på en samebys mark så ska den registreras.
Sedan kan Sverige ställa som krav att alla utländska jägare ska ha en svensk jaktguide med sig och att dom ska bo på en jaktcamp också.
 
Har lite svårt å se kopplingen mellan utförsel av fisk från Norge och ripjakten i Sverige.
Det är inget som är rikta mot svenska sportfiskare men utländska "sportfiskare" som driver rovfiske.
Det stoppas bilar med jämna mellanrum på gränsen med stora mängder fisk (flera hundra kilo) Och skulle tro att för att få ett bättre verktyg för att stoppa detta rovfiske så inför man nya regler.
Så skal man ändra fjäll jakten av ripa för utlänningar i svenska fjällen så må det vara på andra grunder än fiske i Norge.
 
Tja du, tror inte man jagar enbart dom med 200kg. men alla som rovfiskar och inte kan visa vart fisken kommer från. Varför det är en sänkning på 2kg har jag ingen aning om. Tyvärr når någon missbrukar ett system och det blir ändringar så drabbar det alla hederliga som sköter sig.
Men min poäng var att inblandningen av ripjakten i Sverige inte har med fisket att göra.
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Helt rätt..
Här i finnmark har jag sett att de åker runt folk bla från baltländer.. Dom har stora baljor/hinkar som dom bär upp fisken till en skåpbil..
Förmodligen har dom en frys i bilen.. 🤔

Finns flera älvar där bara finnmarkingar får fiska, alltså adress i i fylke/kommunen o även hört nå älvar får folk utomsokknes bara fiska me guide..
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.