Ändra färg på vägar i Friluftskartan

Hej!
Jag undrar hur man kan göra för att ändra färg på vägar som finns i Friluftskartan. De vägar som idag syns i min 276C är förvillande lika höjdkurvorna. Någon som har ett bra tips.
/Jakob
 
Bäst är att använda TYP-filer som är en tuilläggs fil som ändrar den grafiska presentationen av objektet utan att ändra kartfilens kod. Det fungerar således även på låsta kartor. Du bestämmer själv exakt hur varje objekt, t ex en linje eller en punkt ska presenteras. Ändra bara det du vill.

Det läggs ned mycket arbete på typ-filer men det finns nog ingen riktigt bra handledning ännu.

Här är en början:

http://cypherman1.googlepages.com/gentyp

FRansmännen jobbar mest på detta. Det finns en tråd på GPSpassion com

http://www.gpspassion.com/forumsen/topic.asp?TOPIC_ID=57314&whichpage=12

TRåden är på franska och ligger i den franska delen av gpspassion även om adressen ovan säger annorlunda.

Cypherman ska komma med en manual på engelska.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.