Abisko- Kebne- Lapporten- Abisko

Hejsan!
Jag och en kompis ska köra en fjälltur från abisko till kebnekaise och tillbaka.. Vi har som mål att på tillbakavägen komma in bakvägen genom lapporten. Alltså söderifrån. Vi undrar om det finns någon som har någon bra sträckning eller stråk att följa. Jag är en mycket god orienterare så att inte följa rösade leder är inget problem. Eftersom vi tar kungsleden ner tänkte vi att det vore betydligt roligare om vi fick en annan väg tillbaka. Vid studering av kartan funderar vi på om det finns ett stråk mellan Vistas och Lapporten, som inte är allt för tungt. Och sen undrar vi hur långt en duktig skidåkare tar sig på 1 dag i början av maj med ca 25 kg packning?

MVH Björn
 
Via Rautasjaure.

Jag gick exakt den efterfrågade turen för ett gäng år sen. Vid det tillfället skidade vi efter Lapporten ner till Rautasjaure och sen över sjön, så vi kom söder om massivet väster om sjön. Sen skidade vi i princip rakt söder ut så att vi kom ner till Vistasvagge en 15 km från Nikkaluokta. Det var en mycket fin tur, så min första tanke var att den skulle kunna vara något.

Men sen såg jag att ni har tänkt att gå i början av Maj och då kan det ju vara lite lurigt med isarna på sjöar som ligger så långt ner som Rautasjaure. Men verkar isen vara säker är det en fin tur.

Sen är det ju alltid svårt att veta hur långt man skidar på en dag, oavsett kondition och skidvana. En fin dag i Maj med skare och bra väder är 3-mils turer inga problem, men drabbas man av ösregn och genomslagsnö får man vara glad om man fixar milen. Generallt sett brukar det vara slugt att gå hög höjd uppe på kalfjället där snön brukar vara betydligt bättre.

Sen bör man vid den tiden räkna med att man kan råka ut för bäckar som gått upp och i värsta fall bäckar som rinner ovanpå snön. Detta kan t.ex vara fallet för bäcken som rinner ut i Rautasjaure och i så fall kan ni i värsta fall tvingas att skida hela vägen tillbaka till Kungsleden.

/ Stefan
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips