Abisko dagsturer, tre dagar maj. Turtips

Runt själva Abisko kommer det sannolikt vara barmark. Vissa år har träden knoppat sig och Torneträsk börjat spricka upp, medan man åker skidor för fullt i Riksgränsen några mil västerut. Grejen är väl att det är svårt att säga, men några dagsturer ska nog inte vara omöjligt att få ihop. Vandra längs Kungsleden. Det kommer vara vandringsbart några km iaf troligen. Eller bara strosa omkring i de vackra omgivningarna med matsäck och njuta av en vårsol. Koppasgrottorna i Björkliden är spännande och värda ett besök. Om vädret är dåligt så kan det vara trevligt att ta tåget till Narvik över dan. Otroligt vackert från tågfönstret, speciellt när man kommer ner och får utsikt mot Rombaksfjorden. Framåt april borde ni ju kunna få lite indikationer på snömängder iaf. Här några bilder från slutet av maj 2013, så det kan ju vara nästan somrigt också.

http://abiskoonline.blogspot.se/2013/05/kanonfina-dagar-i-abisko-redan-i-maj.html
 
Vad skulle du säga är genomförbart i dal och omnejd vid den här tiden?


Skickat från min iPhone med Tapatalk

Det kan givetvis skilja mellan olika år, men jag är tveksam till att Abiskodalen är vandringsbar längre in i slutet av maj. Då har även snösmältningen på allvar kommit igång på högre nivåer och fjällsidorna som omgärdar Abisko och stora mängder vatten skall ut mot Torne Träsk.
I omgivningarna kring vägen och fjällstationen är det säkert vandringsbart och kanske in till första tältlägret om inte vattenflödet i de jockar som korsar leden är för kraftigt.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips