19 döda på Mt Kinabalu

Det är väl på grund av att det inte är ett tekniskt berg. Det där skiljer sig inte från övriga små naturkatastrofer så det finns ingen glamour.

Det är väl knappast heller mycket snack om den miljard människor som lever på 1 usd om dagen.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Blev nedregnade och kunde inte nå toppen när vi var där i februari i år, men antar att det är jakten på den optimala bilden att gillas på nätet som jagas av många. Med eller utan selfie-pinnar.
Samma på Mount Ringit på Lombok när vi var där nyligen, men killen vi såg hade i alla fall kallingarna på, gömda bakom toppskylten han poserade med.
Även om detta beteende såklart inte orsakar några naturkatastrofer som denna, men lite respekt för hur man ska bete sig inför de lokala och guiderna kan man ju tycka hör till vanlig hyfs och vett. Vi som har råd och möjlighet att turista och se delar av världen.
 
Bra självinsikt från näthatarna.

Jeffry Rama Emil if U man I challenge you to face me... I will show you how to respect people... Fuck idiot man... Go suck your friend's dick...

Han har tydligen provocerat tidigare genom att publicera karikatyrbilder på Mohamed så då förstår man varför de gör så här.
 

Bilagor

  • lk_16-e1413208286810.jpg
    lk_16-e1413208286810.jpg
    64.7 KB · Visningar: 823
  • bor_115(2).jpg
    bor_115(2).jpg
    44.6 KB · Visningar: 771

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips