12V-USB- eller Iphone-laddare med låg ingångsström.

För flera år sedan gjorde jag mycket goda erfarenheter med fältmässig solcellsladdning av utbytbara smartphone- och kamera-batterier. Det funkade perfekt även under halvmörka höstförhållanden i norra Sverige.
Avgörande var en tillräckligt stor panel (ungefär som en vanlig handduk) och en laddare med låga krav på ingångsströmmen. Jag hittade en som bara drar 700 mA.
Det sistnämnda kriteriet är svårast. En extra låg ingångsström spelar vanligtvis ingen roll alls - varken för utvecklarna eller för 99% av användarna.
Men för solcellsladdning är det avgörande, som sagt. När man inte klarar att ta sig över laddarens ingångsströmtröskel, då går det inte långsamt utan då går det inte alls.

Nu söker jag en 12V-USB-laddare eller en 12V-Iphone-laddare med låg ingångsström. Finns det möjligtvis folk där ute som har kunskap om sådana? Det finns ju hur många som helst laddare på marknaden, men uppgifter om ingångsströmmen finns aldrig med på kartan.
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Ser bra ut. Du menar en helt ny panel alltså - inklusive USB-laddare. Skulle dock helst inte vilja behöva slänga min andra panel som bara har ett 12V-cigarettändare-uttag.
 
Ser bra ut. Du menar en helt ny panel alltså - inklusive USB-laddare. Skulle dock helst inte vilja behöva slänga min andra panel som bara har ett 12V-cigarettändare-uttag.
Ja det vore ju synd. Har du mycket utrusning som behöver laddning? Det är inte särskilt vanligt med paneler som lämnar enbart 12 volt numera. När du hittar sådana så är dom ofta avsedda för husbilar, sommarstugor etc.
 
Jag har två stycken sådana, dvs en R-14 och en R-28:
https://www.powerfilmsolar.com/products/rollable-solar-panels/
Köpte de för 12 år sedan. Det enda som eventuellt kommer nära vad gäller transportabiliteten är vikbara paneler.

Har just skaffat några 12V-USB-laddare med låg laddningsström. De är rätt billiga eftersom allt och alla är fokuserade på snabbladdning. Och just snabbladdning är ju det de inte kan (och inte behöver kunna).

Just när jag tänkte förbereda några test fick jag tyvärr inse att jag har slarvat bort lagt 12V-uttaget någon annanstans. Så nu har jag mina finfina paneler och testkandidaterna men uttaget/-en är borta. Eller - som min farbror brukar säga - : "Nämen det kan ju inte vara borta. Där uppe är himmelen, här nere är jorden, det är ett slutet system, förstår du väl."

Jag återkommer, så snart jag har hittat det här:
RA2_1_B29A7E170A474.jpg
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap

”Vandra med hund” – ny bok vägleder till lyckade turer med fyrfota sällskap
För Karin Strandberg och Karin Wallén är det självklart att hunden ska med på vandringen. Nu har de samlat sina kunskaper i en handbok!

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt

Vandra med lättare steg – 5 nya plagg och prylar med låg vikt
Inför vår- och sommarsäsongen lanserar flera svenska varumärken nyheter med låg vikt. Utsidans redaktion listar fem favoriter!
Oavsett laddare och paneler så rekommenderar jag dig verkligen att byta ut "cigg-uttag" kontakten. Den är tämligen värdelös till allt annat än att skapa värme. Dålig kontakter ger spänningsfall som äter upp din effekt på fel ställe. Dessutom tycker jag de notoriskt opålitliga, kontakten glider isär för enkelt och det märks sällan förrens det är för sent.
 
Just det, jag skulle visa solpanelerna:
https://www.powerfilmsolar.com/products/rollable-solar-panels/
Nu funkar det.

Jag har förresten hittat cigg-uttaget/-en. :geek:

Håller fullständigt med om att cigg-uttag är ganska värdelösa. 💩
Men: panelerna levererar 12 V och kompakt/mobil 12V-teknik är vanligtvis cigg-uttags-baserad. Oftast är 12V-USB-laddarna så kompakta att de inte ens har en sladd -- själva laddaren är utformad som en stickpropp.

Men om den hade en sladd - vilken (fuktskyddad) koppling skulle du rekommendera då?
 
Kontakterna ser bra ut. Tackar för tippset. Ska lägga på minnet att de finns. Cigg-uttags-problemet skulle nog vara riktigt illa om jag skulle försöka ladda under en vandring, dvs panelen fastspänd på ryggsäcken och hela ekipaget i konstant vaggande och rullande rörelser. Det har ännu inte skett. Än så länge har jag bara laddat med panelen liggandes på marken.
Men även då måste man akta noga på att cigg-uttags-stickproppen inte lossnar av sig själv.
 
När jag monterade en "inbyggd" USB-laddare i min förra bil så lödde jag fast sladdar på cigg-proppen på laddaren för att den inte skulle halka ur från ett uttag inne bakom instrumentbrädan. (Jag gjorde så eftersom bilen redan hade en fast monterad mobilhållare som från början hade 12 V-matning, när jag bytte till telefon och behövde 5 V istället så blev det snyggare att gömma laddaren än att ha den i ciggtändaruttaget som satt bakom luckan för askkoppen.)
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.