1,5-dagarsvandring runt Göteborg

Hej!

Någon som har tips på fina turer som passar för en 1,5-dagsvandring i GBG-området? Fördelaktigt är om man kan ta sig till start eller mål kollektivt. Helst ska civilisationen i övrigt hålla sig på behörigt avstånd... Det funkar också bra med en schysst rundslinga.

Jag har läst om Vättlefjäll, men förstått att slingan är endast 25 km. Helst skulle totala sträckan vara i intervallet 30-35 km så att det blir lite mera att gå båda dagarna. Finns det alternativ i Svartedalen, eller något annat?
 

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
vildmarksleden hindås -skatås 38 km. burås 8,5km +vättlefjällsleden 25 km börja vid vättle stugan och gå till dammekärr gå på buråsleden sen fortsätter du på vättleleden till baka till vättlestugan.vandringskarta finns på vättlestugan, dammekärr och på bokia i nordstan.
mvh dennis
 
Från kviberg/bergsjön kan man gå igenom skogen ut till bohusleden, och sedan fortsätta via jonsered till skatås. ca 35 km (el åt andra hållet...). Kan förlängas genom att starta/avsluta hemifrån/centrala delarna av Göteborg. Sträckan är helt okej, det finns flera olika tältplatser och vindskydd. Sova görs med fördel i närheten av torpet Freden (vattenpåfyllning).
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips