Väska för mat/kök?

Vad gör ni med köksutrustnignen?

Jag har försökt googla efter smidiga, överblickbara, harmoniska lösningar för kökslogistiken men jag har inte riktigt hittat något och undrar om jag har missat några lämpliga söktermer?

Vad gör ni med köksgrejerna? Kastar ni ner allt i en packpåse och lägger upp allt på marken när det är dags att laga mat. Eller har ni några smidigare lösningar?

Jag skulle vilja ha en köksväska som jag exempelvis kan plocka upp ur ryggsäcken och ta med mig till en lämplig matplats. Den ska rymma allt som behövs, hålla sig fräsch, ge bra överblick och en harmonisk känsla.

Man har ju några olika atteraljer för matlagning och ätande och det vore gött om det kunde kännas som att man tog med sig 1 kök istället för att det känns som att man tar med sig 15st pryttlar som inte får tappas bort.

Jag tänker att man har veckans mat i en packpåse i säcken och att köksväskan endast behöver rymma mat för aktuellt mål.

Samt
Kök + kastrull(er)
Husgeråd (typ stekspade, visp, slickepott och/eller liknande
Handtvätt + disk + handduk
Ätgrejer (kåsa+spork, tuppaware + liten gaffel eller vad man nu använder)
Vad göra med smutsig disk som inte kan diskas direkt?
Vattenflaska / termos
Kaffe!
Matrester??

Ska givetvis inte väga onödigt mycket, men samtidigt så är det helt ok med lite vikt för att ge ett bra resultat. Superlättviktsväv som material t.ex. blir lite väl sladdrigt tycker jag, det skulle underlätta för smidigheten om väskan höll formen av sig själv.

Jag är ute efter en lösning som är billig eller diy men det går jättebra att komma med dyra hipsterförslag eller vad som helst, som inspiration.

Nån som har tips? Bilder?
 
Separerar mat och prylar

Jag separerar mat och prylar.

När jag är själv får jag plats med all köksutrustning i en 750ml toaks kastrull.

När vi är fler tar jag trangia köket där det får plats med mer i kastrullerna.

Diskmedel+svamp lägger jag i en ziplock.

Packar aldrig ner odiskade saker.

Mat har jag i separat packpåse.
 

Lästips

Europas okända pärlor – 10 vandringar bortom turiststråken

Sugen på att packa väskan och vandra utanför Sverige? Då är den här listan för dig!

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trail Run för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Dag

Mat för dagen packas i en påse och övrigt i större påse.

Kök i trangiapåse och bränsle separat.

Ofta finns termos med för slippa ta upp kök för varje fika.
 
Det närmaste jag har är en tunn ryggsäck som hjälpligt rymmer trangia 25 med gas, en något större/bättre stekpanna plus lite annat. väskan funkar utmärkt för bilen eller om man ska ut en kort sväng och någon annan bär resten av grejerna. Problemet är när den i sin tur ska ner i en ryggsäck så blir det trångt och packar jag i mindre kollin så blir allt mycket smidigare. Om du vill ha mer ordning för "riktig" matlagning så skulle jag kolla på necessärer t ex de man kan hänga upp som har bra möjligheter att sortera.
 
Beror på vilken tur det är - kajak, cykel eller vandring

Kajak - fler bra-att-ha-saker och större bytta och brännare. allt läggs i byttan som förvaras i nätpåse ofta.

Vandring och cykling - mer UL-tänk och tar de minsta och lättaste grejerna jag har. Allt ska få plats i den mindre byttan, toaks 750 med tillhörande påse. ibland sporken separat om den är för lång. Gasflaskan separat.

Maten har jag i drybag - tjock för kajak, silnylon för vandring/cykel. För vandring även uppdelat i dagsransoner.

Rester existerar inte, men man slängar aldrig matrester och diskvatten i bäckar eller sjöar. häll det på land i nån buske. Fräschare för nästa person som kommer till platsen. Inte kul att hitta spagetti där man vill ta vatten eller bada. Diskmedel finns speciella för hav och sjö, men oftast behövs det öht inte tycker jag. Diskar oftast med en grästuva.
 
Vanlig plastkasse funkar.

När jag vandrar med tält så har jag en Silnylonkasse från Sea to Summit där kök tallrik sked och mat ryms. Rätt skönt att lyfta ut allt på luncher eller fikastopp. https://www.addnature.com/sea-to-su...MI2svi7ZGD6AIVl6iaCh3ADA9zEAQYByABEgL7svD_BwE 48 gram och lär tåla 130 Kg.

Finns också mindre storlekar på såna kassar.

Vid dagsvandringar har jag mindre säck och allt i säckens huvudfack.

Thure
 

Bilagor

  • silsts.JPG
    silsts.JPG
    30.1 KB · Visningar: 574

HasseQ

Temp. avstängd
Jag har några små lätta tygpåsar i olika färger för att organisera packningen, och packa saker som hör ihop tillsammans.
En för alla köksgrejor, en för hygien och lite elprylar odyl som man behöver morgon & kväll, en för div småprylar man kan behöva ofta och som packas lätttillgängligt, och sen en el två för reservdelar & sjukvårdsprylar odyl som man förhoppningsvis aldrig behöver. Mat och extrakläder packas separat.
Bäst är nog att prova ut hur man vill ha det själv, baserat på erfarenheter från tidigare turer.
 
Trangiakök packat i sin förvaringspåse, grepp, gasbrännare och diskprylar inuti köket i innersta grytan. Gastub separat (storlek beror på längd av tur)
Sporkar, liten plastslev och liten visp i separat plastpåse. Muggar och kåsor separat.
Proviant förvarar jag packat per måltid i täta plastpåsar som jag sedan för organisering har i en eller flera större påsar (beror på längd av tur och mängd proviant).
Allt går ned i ryggsäcken. Kök och dagens mat överst och lättillgängligt.
 
icakasse. Den vita färgen är en fördel.
Smutsigt lägger man i en annan icakasse.
Enkelt, billigt, bra.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips