Underställ i helst bambu av längre modell

Gillar bambu materialet och tänkte köpa mig ett underställ men tycker att det är svårt i allmänhet att hitta byxor och tröjor som passar. Oftast är armar och ben för korta.
Är 190cm lång och väger 75kg. Benen är långa i förhållande. Har jeans i storlek 32" x 36"

Önskar tips på underställ i helst bambu som skulle kunna passa.
 
Lååånga

De bambuunderställ jag köpte från ITAB för ett antal år sedan hade väldigt långa ärmar och ben. Kanske är det så fortfarande.
 
Jag har också förhållandevis långa ben och brukar ha svårt att hitta byxor som sitter bra.
Jag köpte på mellandagsrean på ITAB ett bambuunderställ från ”T&P” - jag antar att det är deras egna märke, som jag i och för sig bara hunnit använda två gånger, men som jag hittills tyckt fungerat väldigt bra i storleken.

Möjligen kan det vara ett tips?
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Varför i hela friden ska du ha ett underställ i rayon/viskos? Då är ju t.o.m. bomull bättre.

Nu frågar du ju inte mig men jag tycker att bambu har stora fördelar jämfört med bomull. Skönt mot huden, torkar relativt snabbt och du kan ha det några dagar utan att det luktar skunk. Har du provat bambu själv?

Ylle (Merino) är väl överlägset det mesta vid längre turer.
 
Lite OT men när vi nu diskuterar materialet: bambu är ett väldigt skönt material men jag har funderingar ang. hållbarheten. Någon som testat under en längre tid? Har använt strumpor i bambu och gillar dem men upplever att de inte håller särskilt länge. De slits i och för sig på ett annat sätt än underställ men finns här någon som testat?
 
Lite OT men när vi nu diskuterar materialet: bambu är ett väldigt skönt material men jag har funderingar ang. hållbarheten. Någon som testat under en längre tid? Har använt strumpor i bambu och gillar dem men upplever att de inte håller särskilt länge. De slits i och för sig på ett annat sätt än underställ men finns här någon som testat?

Underställen håller bra. Jag vill påstå att dom håller bättre än ylle men troligen inte bättre än bomull. En del av mina underställ har visserligen fått små hål men det beror på en boston terrier valp som heter Bosse.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips