Tips på vandringssträcka Västerbotten/Norrbotten

Hallå!

Jag och en/några vänner ska ut och vandra lite i sommar, vecka 33 var tanken. Vi utgår från Västerbottens inland och tänkta åka till fjälls för att vandra i 3-4 nätter och således 4-5 dagar. Vi är inte speciellt erfarna vandrare, men har ett par fjällturer bakom oss och rätt mycket vana av tältning och de bitarna.

Har ni något förslag på vart vi bör leta oss för en lagom lång sträcka i Västerbotten eller Norrbotten?
 
Månadens produkt: Trangia Nest
De nya tallrikarna, skålarna och muggarna packas smidigt och kompakt ihop med Trangias klassiska kök. Ta chansen att vinna och testa serien!
Kanske ska tillägga för tydlighetens skull att vi gärna tältar och undviker stugor samt att vi gärna går där det inte är speciellt mycket folk!

Ska titta på tipset här ovan efter jobbet :)
 
Jag ser ingen uppgift om hur ni reser. Kommer ni med bil och tänker tälta är möjligheterna närmast obegränsade. Med buss blir naturligtvis urvalet mindre, men även då finns det en hel del att välja mellan. Och så fort man lämnar lederna är man oftast helt ensam.

Jag tycker mycket om Vindelfjällen och då är Ammarnäs en lämplig start- och slutpunkt. 4-5 dagar kan man ströva runt på Ammarfjället nordväst om byn. Med bil kan man parkera vid vägslutet vid Stor-Tjulträsket, varifrån man snabbt kommer upp på fjället.

Lycka till önskar Pelle
 
Hej!

Vi kommer att färdas med bil är tanken. Vi håller oss dock relativt nära leder då vi som sagt inte har jättemycket fjällvana och ogärna vill åka helikopter hem...

Sist vi var ute hittade vi en riktigt fin led vid Vuoggatjålme där vi fick vara helt själv förutom ett gäng fiskare vi stötte på vid en fjällstuga under våran tur på fyra dagar.

Ska kolla upp dina tips!
 

Aktuellt

Paddling i Muminfamiljens farvatten

Paddling i Muminfamiljens farvatten
Pellinge övärld och ön Klovharun inspirerade Tove Jansson. Förra sommaren paddlade Henrik Witt äntligen dit i kajak.

Snälltåget – på räls till äventyret

Snälltåget – på räls till äventyret
Möt Snälltåget på Outdoor Festival 2026 – som tar dig till friluftsdestinationer i Sverige och Europa. Som festivalbesökare får du 10% rabatt.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun!
Ta chansen att vinna startplatser till Göteborgs största trailupplevelse och Merrells nya terränglöpsko Agility Peak 6, perfekt att springa loppet i!

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival

Testa, lär och gör: Aktiviteterna på Outdoor festival
"Äventyrspasset" ger tillgång till aktiviteter, clinics och föredrag över hela festivalområdet. Som Utsidan Plus-medlem får du passet gratis!

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.