Skrovgenomföring

Det finns tryckluftsslangar i tunnare diametrar som är lagom styva för att dra roderlinor/wire igenom, har använt såna når jag eftermonterat roder på kajaker i både glasfiber/komposit och PE kajaker.

Om du PMar mig kan jag skicka några meter

MVH

Pelle
 
Tack för svar

Tror jag var lite otydlig i min fråga - sorry.
Hittade dessa igår och gissar att de "gör jobbet". Menade alltså själva genomföringsdetaljen.

Annars har jag fått hem hölje till cykelvajer för att dra vejern inne i skrovet, fram till pedalerna.
 

Bilagor

  • image.jpg
    image.jpg
    37.2 KB · Visningar: 718
En del folk struntar i de och limma bara in plastslangarna som det pratades om.
Det är enkelt och lätt och fungera.

Ang cykelwirehölje så brukar dessa har stål i sig som kommer att rosta mycket fort tyvärr.
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.

På två hjul genom Karelen: Grusvägar, bastur och möten för livet

Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
De vanligaste jag sett är tryckluftslang i samma dimension som cyklars broms- och växelwirehöljen. Inga speciella genomföringar, utan fastgjutna i skrovet.
Den på bilden ger en tvär sväng som kommer att nöta och bromsa wiren.
Vi har sådana slangar på jobbet där de styr transportbanor och limpistoler, tror de är 5-6mm i utvändig diameter.
 
Tryckluftslang direkt ur skrovet funkar bäst tycker jag . Gärna 8mm utvändigt. Ju större slang desto mindre friktion i styrningen .Gäller även skeddawire. Har bytt från 6mm till 8 i min kajak och det gjorde underverk.
Så lite metall som möjligt för att slippa korrosion.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips