Underställ under våtdräkt...

Rashguard

Personligen vet jag inte om isoleringen blir så mycket bättre om man har mer kläder mellan huden och dräkten. Det man kan ha och jag har är en Rashguard. Jag har den for att huden ibland blir irriterad efter många dyk (ca. 4 om dagen) men har jag en Rashguard och byta med så blir det bättre.

Jag skulle i så fall satsa på att bygga på med något utan på våtdräkten. Tex. en shorty.
 

Lästips

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.

Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd

Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Det blir varmare med en skräddad våtdräkt som släpper in minimalt med vatten och beholler det.
Behöver du än varmare byt till torrdräkt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips