Världsrekordförsök i fridykning under is
Anneli Pompe har gjort ett världsrekordförsök i fridykning under is. Hon försökte simma 111 meter.
Av: admin
Annelie Pompe har gjort ett världsrekordförsök i fridykning under is. Hon försökte simma 111 meter. Det hela skedde i Hästekas utanför Bokenäs i Uddevalla kommun. Hon lyckades tyvärr inte men slog i alla fall ett svenskt rekord då hon kom ner till 50 meter.
Världsrekordförsöket är startskottet för projektet Deep Everest där Annelie Pompe under 2011 ska bli högst och djupast i världen utan syrgas. I maj ska hon försöka bestiga Mount Everest utan syrgas och i november ska hon försöka fridyka 161 meter.
Projektet handlar inte i första hand om rekord. Det handlar mest om att det är härligt att vara ute i naturen och att det är en ”kul utmaning”. Det viktiga är att göra roliga saker som man mår bra av, att våga anta utmaningar därför att utmaningar leder till utveckling. Mental inställning och attityd är det som gör den största skillnaden.
Läs mer
Forumdiskussioner
- Hästsport i naturen rida genom sverige
- Löpning Årets löpning - är det i år det händer?
- Klättring allmänt Klättringspartner
- Segelsporter GÖTEBORG: Akut hjälp sökes för att rädda mitt hem (Magnificent Midget)
- Jakt Staten backar – samebyar kan få kontroll över jakten utan huvudförhandling
- Klättring allmänt Five Ten Anasazi lace - Alternativ/Alternative
- Löpning Köpa mina första trail-löpskor
- Löpning Djurmöte
50 meter är ju inte så nära 111. Knappt hälften (45%).
Jag tror jag skall försöka slå världsrekord i höjdhopp, det är 242 cm.
Jag missade det, men jag klarade att saxa över 109 cm (45% av 242) ganska bra i alla fall.
Nja, världsrekordet i höjdhopp utomhus innehas för herrar av kubanen Javier Sotomayor (2,45 meter)... ;-)
hörde en intervju med pompe där hon förklarade att fridykningsrekordet under is var ett träningstillfälle för everestklättringen. Min enkla fråga är: vad har fridykning under is med bergsklättring att göra? medieuppsökande happening? börjar smått tröttna på det.
....suck börjar bli tröttsamt med alla rekord galningar som hela tiden hävdar att det inte är viktigt att sätta rekord. Ungefär som alla med mycket pengar som hävdar att pengar inte är viktigt för att vara lycklig.