Tusen dagar på skridsko
Praktverket Vintervatten illustrerar svenska isar i ord och bild.
Av: ulindh

Praktverket Vintervatten illustrerar svenska isar i ord och bild.
Fler ska få upp ögonen för storheten i långfärdsskridsko. I oktober lanseras fotoboken Vintervatten med fotografier av frilufts- och outdoor-fotografen Henrik Trygg och med betraktelser av Mårten Ajne som gjort sig ett namn inom skridskokretsar. Tillsammans har de fler än tusen dagars erfarenhet på skridsko från såväl svenska sjöar som skärgårdar. Det återges med nyskapande innovativt fotografi i magnifika bilder och sinnrika essäer som blottlägger några av de drivkrafter som får vissa av oss att lämna den ombonade stugvärmen för en bister men storslagen vintermiljö.
- Där inte kameran når kommer pennan åt och kameran förmår där inte pennan förslår, säger författaren Mårten Ajne, vars skridskonoveller också kan tolkas som frusna metaforer för mer allmänna mänskliga frågor.
- Vintervatten ger en inblick i ett äventyr tillgängligt på hemmaplan, där gränsen mellan himmel och ett iskallt helvete är en bräcklig ishinna. Med den här boken hoppas vi att fler människor ska upptäcka den enastående värld av isar Sverige har att erbjuda, säger fotografen Henrik Trygg.
Vintervatten kommer att säljas i friluftsbutiker och bokhandeln för ca 350 kr.
Läs mer
Forumdiskussioner
- Överlevnad Sv Överlevnadssällskapets kurs Överlevnad Vinter – bästa tipsen?
- Allmänt om friluftsliv Tips på oledad vandring i mellan-Sverige
- Allmänt om friluftsliv Glaskogen Värmland regler
- Miljöpåverkan klimatet - igen
- Långfärdskridsko Ny räddningslina
- Långfärdskridsko Vilken dubbelpik är bäst 2026?
- Vilda djur Någon som vet vad detta är för fågel?
- Allmänt om friluftsliv Gissa positionen världen
