Tommi Ritala kommer till Sthlm Kanotmaraton

Tommi Ritala, Finlands bästa maratonpaddlare och 11:a på maraton VM 2007 kommer till Stockholm 30 augusti för att delta i Stockholm Kanotmaraton.

Av: admin

Tommi Ritala, Finlands bästa maratonpaddlare och 11:a på maraton VM 2007 kommer till Stockholm 30 augusti för att delta i Stockholm Kanotmaraton över 30 km. I Sverige är Tommi kanske mest känd för Björn Olins skarpa bilder på hans stenhårda bassängträning. Tommi ser SKM som en kul och lite annorlunda tävling men också som en perfekt uppladdning inför stundande maraton VM. Stockholm Kanotmaraton är en tävling med oförutsägbar sjö, öppen för alla typer av kajaker varför Tommi kommer att paddla i en 6.10 lång Rocket.
Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla
Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar
Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”
Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.
Lars har gjort över 70 förstapaddlingar: ”Häftigaste floden i Sarek”
Forspaddlaren Lars Larsson paddlade förra året en speciell flod. Äventyret visas nu i en ny serie på SVT. 33 kommentarer

Att bygga broar

Att bygga broar
Common Values United jobbar för att öppna upp den svenska naturen för "barn från tredje kulturen". 7 kommentarer

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.