Thebigtrip - två vänners väldiga cykeläventyr

Av: Börner

Sedan ett år tillbaka hade de planerat och gjort efterforskningar. De hade köpt sina cyklar och annan utrustning när det ofattbara händer. Emil skadar sig i en skidolycka och bryter ryggen.

På uppvaknandet efter operationen står det klart för honom att resan under inga omständigheter skall ställas in. Med en stenhård vilja, förlamningar och vänskap tänker de genomföra projektet i vilket fall som helst. 2011 cyklar Johannes och Emil, två bästa kompisar, från Stockholm till Peking.

Läs om rehabilitering, förberedelser och så småningom själva resan

Läs mer

Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.
Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
En skildring av öden och äventyr i sydvästra Afrika under nådens år 2017. Om en 3000 km lång irrfärd i främst Namibia och Angola. De efterlämnade ... 5 kommentarer
Visst är det smidigt med färdiga frystorkade rätter på turerna men att torka och göra sina egna rätter är inte särskilt svårt. Planera lite och prova ...
Andra delen av Lasses cykeltur genom östra Afrika. Den här gången får ni läsa om vägen till Karamoja i Uganda samt jakten på Sir Wilfreds Thesigers ... 4 kommentarer

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.