Resultat från Försvarsmaktens Adventure Races

Av: Christer Lindh

Säsongspremiären av Försvarsmaktens Adventure Races gick av stapeln söndagen den 13 maj i Halmstad. Av 30 anmälda lag kom 28 till start.
Tävlingen var jämn och spännande, avgörandet kom inte förrän på sista sträckan.

Resultat i Herrklassen:
1. Roslagen Adventure Multi-Team
2. Fallskärmsjägarna
3. FM HS

Resultat i Damklassen:
1. FMQ

Resultat i Mixklassen:
1. Team Sportia Craft
2. Fallskärmsjägarna
3. Team Orientus

Resultat i Herrjuniorklassen:
1. RAP

Resultat i motionsklassen:
1. B.A.T
2. Sannarpsbadet

Nästa tävling går i Stockholm den 3:e juni där är för närvarande ca 65 lag anmälda. Du kommer väl ihåg att du har rabatt på tävlingen i motionsklassen när du är Utsidanmedlem.

Källa: Försvarsmaktens Adventure Races och Henrik Österberg

Mer information om tävlingarna

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Nu har du chansen att vinna vinterns nya favoritjacka från Haglöfs. Vi tävlar ut en vardera av dam- och herrmodellen i valfri färg och storlek!
Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.
Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.
Dela med dig av dina favoritdestinationer – och vinn boken "Tåg och vandring i Österrike" av Anna W Thorbjörnsson och Marko T Wramén!
Tävla om ett exemplar av ”Barnens fjällbok – En handbok för unga fjällvandrare”.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips