Har byggt en träningsapp som ett sidoprojekt — söker ärlig feedback

Hej!

Jag är en utvecklare som tränat i några år och blivit less på att antingen föra anteckningar i ett block eller använda appar som känns gjorda för nybörjare. Så jag började bygga min egen på fritiden, och nu när den faktiskt fungerar tänkte jag visa den för folk som vet vad de pratar om.

Appen heter Repd. Det är inget revolutionerande — det är i grunden bara en loggbok — men ett par saker har jag försökt göra annorlunda:

  • Autoprogression baserad på RIR. Man loggar sina set med reps-in-reserve, och appen föreslår vikt och reps till nästa pass. Inget jag-måste-själv-räkna-ut-om-jag-ska-lägga-på-2,5kg.
  • Olika vikt per set i samma övning. Pyramid, top set + back-off, drop sets — utan att slåss med gränssnittet.
  • Fungerar offline. Mitt gym har usel täckning, och jag antar att jag inte är ensam.
  • AI-coach som läser ens egen träningsdata och föreslår justeringar. Den är fortfarande lite "early days" och jag är intresserad av om den faktiskt säger något vettigt eller bara låter klok.
Appen finns på svenska (jag är från Finland, så ursäkta om någon översättning skaver — säg gärna till).

Det jag skulle uppskatta mest är:

  1. Är progressions-logiken rimlig, eller missar jag något uppenbart?
  2. Vad saknas för att ni skulle byta från det ni använder nu?
  3. Vad är dåligt med appen? Hellre brutalt än artigt.
Jag svarar på allt. Och om det här inbrytningen i fel tråd / fel forum — säg till så raderar jag.

App Store: Repd for iPhone

Play Store: Repd for Android


Screenshot_20260320_133645.png
Screenshot_20260320_134058.png
 

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.