Paddelfestival

Isen har brutits, pudret har förvandlats till virvlande forsar.. Det är dags att damma av kajakerna o bege sig mot mitt-sverige o Ljusnan.

Av: Karin@explore61N

I helgen smäller det. Årets största Forspaddelfestival går av stapeln! Från Torsdag till söndag samlas en skön blandning av människor som gillar att paddla fors och umgås oavsett om man hör till landets elitpaddlare, nybörjare eller bara vil titta på. Alla är välkomna. Även sverige cupen i Freestyle nr2 avgörs här i Hovravalsen under lördagen. Alla är välkomna: www.ljusnanfestivalen.se

Läs mer på hemsidan

I samarbete med

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla
Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar
Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”
Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.
Lars har gjort över 70 förstapaddlingar: ”Häftigaste floden i Sarek”
Forspaddlaren Lars Larsson paddlade förra året en speciell flod. Äventyret visas nu i en ny serie på SVT. 33 kommentarer

Att bygga broar

Att bygga broar
Common Values United jobbar för att öppna upp den svenska naturen för "barn från tredje kulturen". 7 kommentarer

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.