Ny återförsäljare av Tiderace Seakayak

Av: ulindh

Tiderace Sekayaks har snabbt profilerat sig som ett toppmärke inom havskajak. Kombinationen av läcker design, hög kvalitet, utmärkt komfort för paddlaren och en enastående prestation på vattnet har lett till succe. Walesaren Aled Williams har på kort tid designat nio olika modeller för olika ändamål och för olika storlek på paddlaren. Tiderace säljs av Kayak Event i Malmö och Nynäs Kajak i Nynäshamn. Nu utökas de med Stockholm Kajak som redan har kajaker hemma i lager.

Mer info

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.
En damgrupps färd med kajak från Pielavesi i mellersta Finland ner till Lahtis, det blev en långtur på 17 dagar och 398 km. 1 kommentar
Är man ute och rör sig i naturen regelbundet så är det klart att man då och då stöter på djur. En del av dessa möten är mer minnesvärda än andra. Här ... 4 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips