Klättring i Tranås

Ett nytt klätterställe har öppnat i Tranås

Av: outside

Uppåt väggarna i Tranås

Om du har vägarna förbi Tranås bör du passa på att göra ett besök till ett av klättter-Sveriges roligaste tillskott. Sedan den 13 februari står ett nytt inomhuscenter färdigt med väggar, boulderrum, träningsslokal och relaxavdelning. Väggen, som är byggd i ett gammalt silotorn, sträcker sig 19.5 meter upp, vilket gör den till Sveriges näst högsta inomhusvägg. I de tre anknytande boulderrummen finns gott om roliga problem med varierande svårighet.
Bakom det spännande bygget står Höglandsklättrarna Tranås, som, genom ett välkomnat EU-bidrag, hängivet arbetat med projektet sedan maj 2002. Väggen är öppen för allmänhet och medlemmar.

Hoglandsklattrarna.se

I samarbete med

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips från runt om i Norden!
”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”
Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd
Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Skånevandrare erövrar Island
Vandring på Island. Lederna som vandrades var Laugavegur och Fimmervörduhls. Bergsklättring och glaciärvandring. 3 kommentarer
Proffset anordnar klätterläger: ”Behövs ett dedikerat space bara för tjejer”
Lägret är ett samarbete mellan Matilda Söderlund och Haglöfs för att göra klättring mer jämställt.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.