Kända ansikten på Utsidan

Med början i juni får besökare på Utsidan åter stifta bekantskap med ett par flitiga resenärer, äventyrare och upptäcktsresanden - Janne Corax och Mikael Strandberg.

Av: Christer Lindh

Med början i juni får besökare på Utsidan åter stifta bekantskap med ett par flitiga resenärer, äventyrare och upptäcktsresanden - Janne Corax och Mikael Strandberg.

 

Först ut är Mikael Strandberg, som vi inte hört så mycket av i svenska media på några år, men som nu åter har Sverige som bas. Hans huvudblogg är på engelska och har mycket läsvärt material - kolla in mikaelstrandberg.com - men har nu också börjat blogga på svenska

I hans blogg på Utsidan kommer lite blandade betraktelser under året om expeditioner, äventyrare och resor. I sitt första inlägg sticker han ut hakan något om självhävdande expeditioner och äventyrare.

 

Janne Corax behöver knappast heller någon presentation - efter ett antal cykelexpeditioner (ca 93 500 kilometer!) och bestigningar blev han även Årets Äventyrare 2008. Och om Mikael ovan sticker ut hakan något så har Janne inget emot att gå "all in" vad gäller hakutstickning - ni minns väl turerna runt Shishpangma-bråket?

Efter ett enligt egen utsago "skitår" är han nu åter på resande fot och vi har att se fram emot hans reserapporter framöver.

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?
2010-06-03 08:06   gundj
Kul med Corax, Strandberg ger väl fortfarande lite dâliga vibbar.
 
2010-06-21 14:49   j_felix
Strandberg trodde jag var körd med tanke på allt som varit ....
 
2010-06-30 12:44   niklaz
Jag reagerade också på Strandberg...
 

Läs mer

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!
Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.
Två irländska cyklister reser till finska Karelen för att utforska områdets “grå guld” – alla övergivna, slingrande grusvägar.
Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips