Expedition Pumori

Av: ulindh

Den 22:a Februari åker Tony segelström, Richard Carlsson, Dennis Jönsson och Jonas Ahlman till Nepal med Mikael Forsberg som första svenska arrangör med sitt företag www.himalaya.nu skall arrangera denna första svenska kommersiella expedition i Himalaya.

Berget i fråga är Mount Pumori "Everest lilla syster" som sträcker sig 7161 möh och är ännu inte bestigen av någon svensk. Expeditionen kommer att ha Sherpas med sig som drar repen åt dem och är "kittet" som håller ihop expeditionerna i Himalaya.

Dagsrapporter från expeditionen kommer att göras regelbundet från baslägret, förhoppningsvis varannan var tredje dag beroende på förhållanden, dessutom finns tillgång till satellittelefon.

Expeditionen kommer att kunna följas på www.himalaya.nu med början den 23 Februari.
Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips från runt om i Norden!
”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”
Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd
Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Skånevandrare erövrar Island
Vandring på Island. Lederna som vandrades var Laugavegur och Fimmervörduhls. Bergsklättring och glaciärvandring. 3 kommentarer
Proffset anordnar klätterläger: ”Behövs ett dedikerat space bara för tjejer”
Lägret är ett samarbete mellan Matilda Söderlund och Haglöfs för att göra klättring mer jämställt.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.