Brott och Trakt - årets bästa svenska guidebok
Brott lönar sig
Svenska Turistföreningens (STF) årsbok 2007 – Brott och Trakt vann igår kväll Svenska Publishing-Priset i 2008 i kategorin årets bästa svenska guidebok.
Av: admin
Brott lönar sig - Svenska Turistföreningens (STF) årsbok 2007 – Brott och Trakt vann igår kväll Svenska Publishing-Priset i 2008 i kategorin årets bästa svenska guidebok.
-För vår lilla redaktion är det här naturligtvis jättekul. Vi tog nya grepp med ett oväntat tema. Mänsklighetens mörka historia är ett ämne som fascinerar allt fler. Brott och Trakt är en kriminell reseguide genom Sverige. Att befinna sig på en plats nära sin hemtrakt och där fängslas av historien är väl värt en resa, säger chefredaktör Anders Tapper
Juryns motivering: För en gedigen och seriös guide med intressant och modig vinkling.
Tredje gången gillt
Även STFs årsböcker Älskade fjäll (2005) och Skärgårdslandet (2006) var nominerade till Publishing-priset men då snubblade redaktionen på målsnöret. Redaktionen gör även STFs medlemstidning Turist som i sin tur har nominerats till Sveriges finaste tidskriftpris. Tidningen är en av tre titlar som tävlar om att bli Årets Tidskrift 2008.
- Detta lite av ett GRAND SLAM för oss. Vi har lyckats med bedriften att nomineras till de finaste priser vi kan få för respektive publikation. Jag är oerhört stolt över mina medarbetare och jag är glad att STFs medlemmar verkligen får glädje av det vi gör, avslutar Anders Tapper, chefredaktör för Turist och årsboken.
Läs mer
Forumdiskussioner
- Övriga aktiviteter Billig och bra våtdräkt för simning i sjö?
- Jakt Varför klagar folk jämt på jägare???
- Övriga aktiviteter Stora Tråden om Klipphoppning
- Jakt Hur ställer man in ett rödpunktsikte på hagelgevär?
- Hundsport Smarttag användbar för att hitta bortsprungen hund?
- Jakt Gåsjakt
- Löpning Fotisättning vid löpning brant uppför resp nerför?
- Hundsport Hunddagis i gränstrakterna?