Boken Massajland-100 mil till fots

Av: Christer Lindh

Nu har Mikael Strandberg kommit ut med sin sjätte bok, denna gång handlar det naturligtvis om den senaste expeditionen till Massajland.
Under den åtta månader långa vandringen genom massajernas outforskade land i Kenya och Tanzania, kom Mikael och Titti ett av världens sista kultur- och krigarfolk riktigt nära. Vandring i stekande hetta hela tiden på sin vakt efter lejon, bufflar, elefanter och traktens beväpnade banditer. Men farligast av allt blev Afrikas dödliga sjukdomar som höll på att kosta dem livet.

Källa: Mikael Strandberg

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Starta din egen blogg på Utsidan!
Vill du nå ut med dina äventyr till över hundra tusen friluftsintresserade? Börja blogga på Utsidan! Här hittar du en guide över hur du kommer igång.
Friluftsfamiljerna tipsar: ”Gör det lite mer på barnets villkor”
Vad är bra att tänka på när barnen ska med ut i naturen på vintern? Fyra frilufsiga familjer tipsar om bland annat mat, utrustning och smarta knep.
Stor guide: 17 tips för vinteräventyr med familjen
Destinationer, guidade turer och aktiviteter på hemmaplan.
Så använder du friskvårdsbidraget till friluftsliv
Vet du inte vad du ska använda årets bidrag till? Här får du tipsen!
Tävling: Vinn en box med naturhandböcker
Böcker om svensk natur, vandring, sova ute, allemansrätten och matlagning i naturen. Kanske en perfekt julklapp?

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.