Bengt Hansson i mål!

Efter exakt ett halvår i kajak har Bengt återvänt.

Av: Christer Lindh

Efter exakt ett halvår i kajak har Bengt återvänt, han startade från Brunnsvikens kanotklubb den åttonde april och återvände den åttonde oktober. Många var de som mötte upp vid målgången där han avslutade med att göra en eskimåsväng. Du kan läsa i dagboken hur han haft det

Källa: Bengt Hansson

under sin färd.

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.
Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.
Forspaddlaren Lars Larsson paddlade förra året en speciell flod. Äventyret visas nu i en ny serie på SVT. 33 kommentarer

Att bygga broar

Common Values United jobbar för att öppna upp den svenska naturen för "barn från tredje kulturen". 7 kommentarer

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips