Aconcagua igen

Av: ulindh

Team Hyperactive har också gjort en lyckad toppbestigning av Aconcagua.

Gruppen har haft ett samarbete med BRIS, där man kunnat sätta in valfri summa som oavkortat gått till BRIS, men man har då fått ökad tillgång till dagböcker och rapporter under expeditionens gång.

Läs mer om expeditionen

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer

10 nordiska adrenalinkickar – från höga toppar till vilda forsar
Vill du utmana dig själv, se ut över hisnande stup, forsränna, kamvandra – och uppleva fantastisk natur? Här är tio tips från runt om i Norden!
”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”
Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Tänk säkert i Sarek – fjällräddarens bästa råd
Sareks vackra natur lockar många. Men här är civilisationen långt borta. Utsidan har frågat fjällräddaren Mikael Oja om råd för en säker Sarektur.
Skånevandrare erövrar Island
Vandring på Island. Lederna som vandrades var Laugavegur och Fimmervörduhls. Bergsklättring och glaciärvandring. 3 kommentarer
Proffset anordnar klätterläger: ”Behövs ett dedikerat space bara för tjejer”
Lägret är ett samarbete mellan Matilda Söderlund och Haglöfs för att göra klättring mer jämställt.

Lästips

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.