Är i en omgivning där "Det stora äventyret" i form av handling, prat och drömmar florerar.Mina äventyr är också stora men kanske på ett lite annorlunda vis.Jag vill med denna Blogg inspirera till äventyr och kanske en och annan eftertanke.

Användarnamn: Grandma

Intressen:

Mer på profilsidan




Till Kebnekaises sydtopp

Kvällen innan gick alla som skulle upp på toppen på en förträff. Vi gick igenom hur all utrustning skulle användas och vad vi skulle tänka på. Lunchpaket gånger 2 till exempel. Jag hade nog inte tänkt så mycket på det här med Topptur men jag visste att p.g.a snön som låg på berget så var   det lite, vad ska jag säja, extra moment, med. Jo, redan utrustningen skvallrade om det.  Här ligger stegjärn, snöskor, hjälm,spade, grejer för vår säkerhet i snön som transiver ( om det stavas så) sond, sele, karbinhakar....Mycket var det 07.00 samling. Höll mej den första halvtimmen tätt bakom guiden. Har hört att det är lättare att hänga med då. Sen på med snöskor och här visste jag att nu kommer Storbacken. 2 timmar uppåt. Efter en kvart var jag sist i ledet och det enda jag kunde tänka på var att det här klarar jag  inte! Vid första pausen, 25 minuter, var jag tvungen att hitta ett sätt för mej att ta mej fram så, 50 steg, 6 in och ut andningar, 50 steg 6......Inte tänka bara gå. Var 1-2 minuter efter gruppen vid varje stopp men fortfarande så nära  att jag inte behövde vända om. 50 steg, 6....Storbacken klarad  Nå, den här bilden togs i början. Det ska säjas ett en kort sträcka på väg upp gick jag på alla fyra. Väl uppe, jippi, på med stegjärn sele och karbiner...    Över glaciär, upp på kam och fram till berget för klättring. 50 steg, 6....    Hela tiden fastspända, hela tiden säkert men nog var jag nervös. Upp! Guiden gick först och sparkade in steg i "snöväggen" och jag följde efter. Full koncentration  det vill jag lova Vi kom upp  över krönet och nu var det 40 minuter kvar till toppen. 50 steg, 6 ...  UPPE! Jag gottade mej ett tag och faktisk sjöng jag i ren hänförelse, Morgon mellan fjällen. Vackert var det inte, min sång alltså men omgivningen. Fantastiskt och så klart brant på sidorna så jag höll mej i mitten tryggt omgiven av mina toppturskamrater. Här kan man kanske säja att äventyret mer eller mindre slutade men det var definitivt mindre...vi skulle ner också. Jag har en hjälte. Vår guide. På nervägen ,de där krönet, klättrade han och visade med handen var jag skulle sätta mina stegjärns försedda skor. Det fanns inte plats för min höjdrädsla , det var  bara att klättra ner! Och det gick så bra. Började känna mej lite cool med alla grejer och så.  Åndå skönt att komma tillbaka till glaciären och när vi kom där jag tidigare räknat steg åkte jag nu kana nerför. Det gick fortare....... Väl "hemma" blev det en bastu och sedan mat. Mycket , mycket nöjd och här vill jag visa en bild på min för dagen största hjälte.  Tack!

Kvällen innan gick alla som skulle upp på toppen på en förträff. Vi gick igenom hur all utrustning skulle användas och vad vi skulle tänka på. Lunchpaket gånger 2 till exempel. Jag hade nog inte tänkt så mycket på det här med Topptur men jag visste att p.g.a snön som låg på berget så var   det lite, vad ska jag säja, extra moment, med. Jo, redan utrustningen skvallrade om det. 

Här ligger stegjärn, snöskor, hjälm,spade, grejer för vår säkerhet i snön som transiver ( om det stavas så) sond, sele, karbinhakar....Mycket var det

07.00 samling. Höll mej den första halvtimmen tätt bakom guiden. Har hört att det är lättare att hänga med då. Sen på med snöskor och här visste jag att nu kommer Storbacken. 2 timmar uppåt. Efter en kvart var jag sist i ledet och det enda jag kunde tänka på var att det här klarar jag  inte! Vid första pausen, 25 minuter, var jag tvungen att hitta ett sätt för mej att ta mej fram så, 50 steg, 6 in och ut andningar, 50 steg 6......Inte tänka bara gå. Var 1-2 minuter efter gruppen vid varje stopp men fortfarande så nära  att jag inte behövde vända om. 50 steg, 6....Storbacken klarad 

Nå, den här bilden togs i början. Det ska säjas ett en kort sträcka på väg upp gick jag på alla fyra.

Väl uppe, jippi, på med stegjärn sele och karbiner... 

 

Över glaciär, upp på kam och fram till berget för klättring. 50 steg, 6....

 

 Hela tiden fastspända, hela tiden säkert men nog var jag nervös. Upp! Guiden gick först och sparkade in steg i "snöväggen" och jag följde efter. Full koncentration  det vill jag lova

Vi kom upp  över krönet och nu var det 40 minuter kvar till toppen. 50 steg, 6 ... 

UPPE!

Jag gottade mej ett tag och faktisk sjöng jag i ren hänförelse, Morgon mellan fjällen. Vackert var det inte, min sång alltså men omgivningen. Fantastiskt och så klart brant på sidorna så jag höll mej i mitten tryggt omgiven av mina toppturskamrater.

Här kan man kanske säja att äventyret mer eller mindre slutade men det var definitivt mindre...vi skulle ner också. Jag har en hjälte. Vår guide. På nervägen ,de där krönet, klättrade han och visade med handen var jag skulle sätta mina stegjärns försedda skor. Det fanns inte plats för min höjdrädsla , det var  bara att klättra ner! Och det gick så bra. Började känna mej lite cool med alla grejer och så. 

Åndå skönt att komma tillbaka till glaciären och när vi kom där jag tidigare räknat steg åkte jag nu kana nerför. Det gick fortare.......

Väl "hemma" blev det en bastu och sedan mat. Mycket , mycket nöjd och här vill jag visa en bild på min för dagen största hjälte. 

Tack!

Logga in för att kommentera
Bli medlem
Glömt namn/lösen?

Läs mer i bloggen

Ganesh Himal,namaste-te och varmt vatten!

Jag väcks inte för jag har redan legat vaken i tältet sen 02.00 och tänk på dagen. Så kommer det; Good morning, namaste. Min tältkompis för natten mumlar: Och det här betalar vi för!!! Vi tittar på varandra och ler. Ja, det gör vi minsann! Hon drar upp sovsäcken och är färdigklädd. Bara det är ju hur roligt som helst kl 04.00, morgonen då vi ska högst upp på vår vandring. Själv har jag redan gjort min morgonritual.  Insmörjning av kroppen med för dagen frusen hudkräm. Tack kära storasyster för den.Och påklädning med risk för ledbrutna kroppsdelar. Har glömt hur det är att sova, typ, i tält. Dragkedjan på tältet öppnas och vi ser en leende kock med te i handen och en pannlampa på huvudet. Kolsvart och kallt. Bara bilden av oss, nyvakna, alla kläder på osv, måste ju förgylla hans dag. Kan inte tänka mej annat. It smells good in here. What? Tack igen kära syster för krämen. Vi dricker vårt morgon te i tältet och sen kommer nästa utmaning. Att ta sej ut. Glöm graciösa rörelser. Här gäller det för mej att inte fastna.....Det går bra. Har ju tränat ett par dagar. 

Grandmas first try with Kanelbullar in Nepal

And this is how the baking went...  Dough done    Our chef is helping        The oven      Why bake??? Because of this...? And this?   This?   What about them?   Maybe them?   It is just a lot of reasons why we should  "Bake for Nepal"! Grandma

Mot Nepal

Väskan är packad. Kylskåpet tömt! (Min man kommer med till Stockholm  ) Lite torrjäst, mjölkpulver, lite kryddor har jag med för provbak av kanelbullarna !!!! Och med vetskapen att detta väntar vid hemkomsten  känner jag återigen hur bra jag har det som kan resa över gränser för att jag vill och inte för att jag måste!  Grandma

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips