slipa var?

Månadens produkt: Ergo Grip Enduro från Hestra
Rätt handskar kan göra stor skillnad under cyklingen. Ta chansen att tävla om lätta och bekväma Ergo Grip Enduro D3O från Hestra.
Jag provade slipspecialisten förra året och blev måttligt imponerad. Mina önskemål om att prova en annan slipning avfärdades med orden: "du, vi slipar bara standardkurvor". När jag sen frågade vilken kurva/radie detta innebar (relevant för en skridsko som hembrynts ivrigt under flera år) blev svaret :"ja vi skärper alltså bara upp den kurva skridskon redan är slipad i...."

Hade jag inte varit så ivrig att få skridskorna slipade till helgen den gången hade jag naturligtvis gått därifrån. Men nästa gång blir det ett annat ställe!
 
Det stämmer faktiskt med min erfarenhet, jag trodde att det var ett enstaka olycksfall i arbetet. När jag kollade kurvan på de nyslipade skridskorna hemma visade det sig att de hade två anläggningspunkter. Sannolikt beror det på att Slipspecialisten bara slipat skridskorna efter den kurva som redan fanns (hm hur slipar jag egentligen?) och vare sig kontrollerat eller justerat den.

Jag får nog ta tillbaka min rekommendation ovan. När jag reklamerade slipningen lovade de dock att åtgärda detta gratis, men det borde ju bli rätt första gången.
 
Rajjan; sa:
Det stämmer faktiskt med min erfarenhet, jag trodde att det var ett enstaka olycksfall i arbetet.
Det är ju rätt illa när nåt sånt här återkommer, framförallt från en firma med -specialisten i namnet.. Undrar hur många som andra som INTE frågat/kollat som har fått samma behandling?
När jag kollade kurvan på de nyslipade skridskorna hemma visade det sig att de hade två anläggningspunkter.
JO, det är ju långt ifrån okänt att kurvan degraderar vid ivrigt hemmabrynande, Allt säkert beroende på vilket slipställ/handlag man har.
Sannolikt beror det på att Slipspecialisten bara slipat skridskorna efter den kurva som redan fanns
I mitt fall var de ju t.o.m. "vänliga" nog att tala om att det var precis så de tänkte göra... [/QUOTE]
 
Kurvradie 42 m

Jag hämtade ut två par långfärdsskridskor från Slipspecialisten idag. Slipningen/kurvan såg helt OK ut, och på fråga berättade mannen bakom disken att maskinen är inställd på 42 m kurvradie (i alla fall för mina skridskor). Det verkar alltså som om de trots allt kan ändra kurvradie på skridskor. För att det skall fungera måste ju dock hela skenan bli slipad, det kan kanske bli fel om de inte övervakar bearbetningen ordentligt?
 

Aktuellt

Vandra säkert i värmeböljan

Vandra säkert i värmeböljan
Sommarvandringar står på schemat för många, men värmen ökar risken för både vätskebrist och värmeslag. Med rätt planering kan du njuta av turen.

Upprop för friluftslivet inför valet

Upprop för friluftslivet inför valet
Tycker du att friluftsliv, natur och allemansrätt är viktiga frågor inom politiken? Skriv under Svenskt Friluftslivs upprop!

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”

Kämpargård: ”Södra Småland är fantastiskt att vandra i”
I nya boken Vandra i södra Småland guidar Niklas Kämpargård till 48 turer genom skogar, sjölandskap, myrar och kulturbygder.

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”

”Hur öppnar vi upp naturen för fler – och varför?”
Utsidans redaktör Gabriel Arthur besöker Sveriges största friluftsfestival – och får med sig viktiga insikter hem.
42M!!!

Rajjan, vad ska du med 42 meters radie till? Det kan inte lyfta mer än <0.4mm i ändarna om du ställer de på en plan yta? Det var inte 42m diameter och då 21m radie? Jag har 25m radie på allround och 23m radie på höstskridskorna.

/Bo
 
BErgis 21 m

Sorry, borde tänkt lite. Jag frågade och fick svaret 42, avser väl då diametern, man ser tydligt kurvan när skridskon står mot ett plant underlag.
 
Göteborg?

Finns det något slipställe i Göteborg som klarar att slipa kurvan till en önskad radie?

/Anders
 
När det gäller Göteborg så finns det två nya skridskoslipare:

Kanotcentrum Skeppsbron 5 vid hamnen 031-13 96 00
Åkes Sportservice Motorgatan 2 vid Backaplan 031-22 11 51

Har inte testat dom ännu så jag vet inte om dom kan slipa kurva. Du får gärna vara försökskanin...

-Palle
 
Uppsla då?

Finns det någon bra skridskoslipare i Uppsala då? Inte bara någon som slipar, det vet jag flera, utan någon som gör det bra och kan fixa rätt radie?
 

Lästips

Upptäck

Alltid
gratis!
Bli medlem!

Var med i Sveriges största outdoor-community och få Månadens Utsidan.