Wobblande paddel

En lösning på detta problem är vingpaddel. Den enda vettiga lösning jag känner till.

Nja, med en bra paddelteknik så slipper man nog problemet med wobblande paddelblad.

Många styrtag blir mer eller mindre omöjliga med vingpaddel. Så vilken paddel man använder beror nog mera på vad paddeln skall användas till.
 
Kring en platt paddel uppstår alltid instabila virvlar som ger upphov till en känsla av vobbling, och kajakens fart genom vattnet påverkar inte detta, som en debattör försökte göra gällande. Inte heller paddelns material eller skaftets längd. En lösning på detta problem är vingpaddel. Den enda vettiga lösning jag känner till.
Skålningen är ett sätt att öka virvlarnas stabilitet och kanske skulle det gå att få bort vobblingen med två extrema skålar på vaje blad. Men hur kul skulle det vara?

Håller inte med dig helt där. Paddeln/paddelbladet står i stort stilla i vattnet (vrids lite och pressat bakåt av kraften men så lite som möjligt) medan kajaken rör sig det är korrekt och jag har därför inget att invända mot din första mening ovan men resten har jag följande synpunkter på:

Med en bättre teknik och mera vertikalt ställda och mera stillastående paddelblad i vattnet så minskar du wobblingstendensen. Med kortare paddelskaft så har du paddelskaftet mera vertikalt under draget och närmare kajaksidan vilket minskar wobblingen. Med olika vinklar mellan paddelskaftet och paddelbladet får man lite olika tendens till virvelbildning kring paddelbladet.

Thure
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
Nja, paddelbladet är ju bara stilla i vattnet om man inte tillför någon kraft alls!

Ju hårdare man tar i, desto större slip.

Håller med de som tycker att det handlar mycket om vana. Visst skiljer sig känslan lite mellan olika paddlar, men mest är det just en känsla, och man vänjer sig som regel snabbt.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips