Windstopper, ett onödigt material?

Tiger: hur kan du làta en ÖÖ-dam knycka din mäck utan att riva!?

Hur som helst, i mitt fall sà är mäcken (som skyddar nacken, och inte halsen, gudbevars) sà pass "ful" att risken att nâgon dam ska sno den är minimal. Men skön är den! En konstruktion som rekomenderas!
C0301009_200_215.jpg.jpg


Mvh / Mats
 
Tack Martin

Nordesjo; sa:
WS-skal - RET "upp till 6 utan foder"
WS-fleece - RET "6-13"(what the?!)
2-lagers XCR - RET "< 4,5"
Paclite - RET "ner till 4"
[Ändrat av Nordesjo 2004-02-12 kl 17:41]
Tack så mycket.
Även om jag inte riktigt hänger med på varför det är "upp till", "mellan", "<" respektive "ner till". Men det kan ju kanske kvitta, svaret var ju galant i sin tydlighet ändå.

Jo, jag gillar mitt ws-skal - åtminstone med avseende på skärningen (en tokbillig cykeljacka som används för cykling - häpp!). Men det är, även i praktiken, svårt att tycka att den "andas" så mycket bättre än min 3L xcr jacka (vilket man annars har fått lära sig att tycka).

Fridens liljor, Patric
 
Re: Re: Re: Var Martin?

tigertamjaren; sa:
WS-lusekofta låter ju som det ideala skalplagget ovanför ett par välsmorda läderbrallor. Är du Norrlänning? ;) (Observera ironin här! ;) )

Hehe... notera dock att jag kallade tröjan "gosig". Inte funktionell. Den har man på sig när man går ned till havet en höstkväll. Mer Pripps blå-reklam än fjällvandring, alltså. Ett fritidsplagg, inte ett friluftsplagg.

olle11; sa:
...även om jag inte riktigt hänger med på varför det är "upp till", "mellan", "<" respektive "ner till".

Inte jag heller. Gores siffror är ju förbryllande på mer än ett sätt. Upp till, under, ned till osv... inte direkt gjort för en bra jämförelse.

Men det är, även i praktiken, svårt att tycka att den "andas" så mycket bättre än min 3L xcr jacka (vilket man annars har fått lära sig att tycka).
Intressant att höra det från en användare! WS marknadsförs ju på ett sätt som får oss att tro att plagg med WS andas BÄTTRE än plagg utan WS - att det på nåt magiskt sätt aktiverar en andningsfunktion.

Att WS-skalplagg ofta är snygga, sköna och praktiska är en annan sak (eftersom de ju skulle ha de egenskaperna även utan membran).
[Ändrat av Nordesjo 2004-02-13 kl 11:23]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips