VKV Seagull offshore vs elite

Har fastnat för VKV:s kajaker och bestämt mig för att köpa en under vintern. Antingen ska jag investera i en Seagull Offshore eller en Seagull Elite. Jag har läst om båda modellerna: att offshoren kan upplevas som klumpig och att eliten kan upplevas som väl rank osv. Men jag vill gärna höra mer från någon med egen erfarenhet av båda modellerna. Alltså: Hur stor är skillnaden i rankhet och känsla mellan Offshore och Elite?

---Johan
 
Jag har inte paddlat Offshore...

Men min bedömning - efter att ha paddlat Elite - är att du i din ålder knappast borde ha några som helst problem med Eliten efter första säsongen, och då inkluderar jag även lite stökig sjö i förutsättningarna.

Normal balans och lite träning är nog allt som behövs för att tryggheten ska infinna sig.
 

Lästips

Helgelandskusten – Tio äventyr längs Norges dolda pärla

Helgelandskusten räknas till världens främsta destinationer för havskajak. Här är tio höjdpunkter för dig som vill utforska den norska kustskatten.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Månadens fråga: Värmebölja under vandringen - hur gör du?

Hur tänker du om höga temperaturer väntar under din planerade långtur: genomför vandringen, planerar om – eller ställer in?

Paddla i sommar: Tips och inspiration från Utsidans medlemmar

Utsidans redaktion tipsar om fem bloggar och forumtrådar som får oss att längta efter att färdas fram på vattenytan.
Jag har haft min Offshore i 10 år och tycker inte att den är klumpig - utan relativt lättdriven. För några år sedan ville jag emellertid ha ytterligare en kajak för att paddla motionslopp och då provade jag bl.a. VKV Elit. Skillnaden i fart med samma kraftinsats var inte direkt påtaglig när jag paddlade (testat med GPS) så jag köpte en annan kajak istället.

Det hela har att göra med vad kajaken ska användas till. När det gäller långturer är Offshore att föredra - stabilare och rymligare.
 
Hej

Jag har paddlat både Offshoren och Eliten. Min första kajak var en Offshore. Den hade jag från -99 till i somras. Då bytte jag till Eliten. Som en av de tidigare inläggen nämnde så skiljer sig de bägge kajakerna inte särskilt mycket i fart. Åtminstone inte under 5 knop. Där de däremot skiljer sig är i livlighet. Elite är rankare och mycket "livligare" olastad än Offshoren, men lastad är de likvärdiga tycker jag. Offshoren har märkbart större lastvolym, men redan Eliten tycker jag är en "laståsna" av rang. Offshoren går "rakare" medans Eliten har avsevärt kortare svängradie och är roligare att "snirkla" med. Eliten är roligare att surfa med i vågor, då den spårar bättre än Offshore.

På det hela taget skulle jag själv rekommendera en Elite med anatomisk glasfibersits framför en dito Offhore. Men så är ju smaken som baken. Min slutliga rekommendation är att prova de bägge om du har möjlighet. De må likna varandra till utseendet, men är två ganska olika kajaker.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips