VKV Off-Shore.

Peter

Gäst
Jag paddlar en VKV Off-Shore och den trivs jag jättebra med men eftersom den är rundbottnad ,lite "vickig", så har jag lite svårt att komma i och ur den på ett smidigt sätt, speciellt ifrån bryggan. Så nu undrar jag om det är någon som har något bra råd på hur jag ska bära mig åt. Tilläggas ska väl att jag är ganska ny vad det gäller paddling av kajak.
Hoppas ni alla får en härlig paddel-sommar.
 

hans.friedel@kantzowska.se ()

Gäst
hjälp att komma i

Hejsan


Som du själv har kommit på fungerar en rund bottnad kanot som ett ekorrhjul det finns ingenting som tar emot. Det är också viktigt att man lastar ner kanoten så att man får den vatenlinje bredd som konstruktören har tänkt sig. I VKV's fall 55cm tyvär uppger man inte för vilken last detta gäller men det borde man få reda på om man frågar.


Till saken, hur kommer man i kanoten på ett värdigt sätt? Det finns säker en mängd varianter. Här kommer en.


Se till att du hittar en låg brygga gärna av flyt typ.
Sätt dig på huk med ansiktet i båtens färdriktning. Fatta med den yttre handen (den handen du har på sjösidan) i sittbrunns sargens framkant (längst fram). Den inre handen håller stadigt i bryggan. placera sedan den yttre foten mitt i kanoten en bit framför sitsen. Sätt den andra foten bredvid, glid samtidigt ner i kanoten med resten av kroppen. Se till att du hela tiden håller en låg profil. Är bryggan lite högre kan du starta med att sitta på bryggan.


Sedan är det bara att ge sig ut och njuta
 

Aktuellt

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Tävling: Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

paddla@hem1.passagen.se (Per Torberger)

Gäst
Ett annat sätt...

Ett annat sätt, som fungerar lika bra från flacka stränder och bergknallar som från låga bryggor, är detta:


lägg paddeln så att den ligger med ena bladet mot marken/bryggan/stranden eller dyl, det andra bladet sticker ut i luften på kajekens utsida. Paddelskaftet skall ligga i kant med sittbrunnens bakre sarg.
Greppa med ena handen, den du har mot sjön, i sittbrunnssargen på så sätt att du samtidigt håller fast paddeln där. Med andra handen tar du tag ungefär mitt på paddelskaftet. Fötterna har du framför paddel och händer.
Huka dig, sätt först ena och sen andra foten ganska mitt i sittbrunne, och häv din tyngd från att ha varit ovanför landbacken ner till först över och sedan i sittbrunnen.


Låter det krångligt? Det är det inte, bara svårt att förklara. Tekniken kan kännas ostadigt till en början, men sedan är den en befrielse. Risken att paddeln bryts ska vara obefintlig, har ALDRIG hört talas om något sådant, men om man är osäker kan man försöka hänga lite mindre på den hand som håller mitt på skaftet.


Lycka till!
Pelle
 
VKV Off-Shore -inn & utstigning

Inn og utstigning av kajakk ved brygge - uansett
type, gjøres tryggest som følger:

Ombordstigning fra styrbord:

Vestre hånd holder et fast grep fremst i
sittebrønn-kantens åpning samtidig som man holder
høyre hånd med et fast grep i bryggen og venstre
fot plasseres midt i båten. Behold grepene med
hendene, bøy langsom i venstre kne samtidig
som høyre fot følger med til du sitter trygt
på sitteputen. Strekk nå ut bena og plasser disse på eventuelle styrepinner el.lign., kjenn at du sitter godt, slepp tilslutt høyre hånds tak i bryggen.

Ilandstigning:
Ta tak med høyre hånd i bryggen, venstre hånd tar
godt tak i sittebrønnens fremre kant, Løft så
kroppen opp fra sitteputen og slipp venstre hånd's
grep i kajakken. Flytt venstre hånds grep til bryggen og kliv opp.


Johan
 
Liten sittbrunn

Att sätta ned en belastad fot i mitten av kanoten en bit framför sitsen fungerar bra i litet större eller päronformade sittbrunnar. Jag föredrar att sätta ena foten framför den andra för att kunna flytta tyngdpunkten mjukare när baken placeras i sitsen.

I små brunnar går det inte att komma ned i sitsen med fötterna mot botten av sittbrunnen då man inte får ned de böjda knäna under fördäck i efterskott.

Man måste i stället sticka in ganska raka och obelastade ben under fördäck med en glidande rörelse för att få ned baken på plats. Detta gör jag med bägge händerna på akterdäck intill relingen och bakkanten på sittbrunnen alternativt med en hand på bryggan och en hand i främre delen av sittbrunnen mitt på sargen.
Lite läbbigt men det går att träna upp.

Verkligt marigt blir det att gå ur en sådan kajak med liten sittbrunn vid brygga eller klippa och lyfta baken så att benen kan dras ut utan att tippa. Det är i det läget skönt att få hjälp av någon som stabiliserar kajaken.

Thure
[Ändrat av thureb 2000-09-11 kl 21:52]
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips