Vindskydd eller kall mat

Jag hade ej kollat hur mkt gas det var kvar och skulle värma lite bönor som kvällsmat på en längre biltur än planerat svängde ner till havet med måttlig blåst och fin solnedgång.

Några meter från havet med lite stenar som var mkt högre än köket,jag fick lätt igång brännaren och det brann bra men vid fullt öppnat vred blev det ej högre effekt,om jag hade haft ett vindskydd med så hade troligen gasen räckt till att få varm mat.

Jag hade värmevxl kastrull och neoprenskydd runt om märket Alacs, utan denna kastrull hade mat ej blivit ljummen.

Jag har mest anv. gaskök i Absiden på tältet och trodde att några m/s vind ej skulle dra så mkt extra gas.
 

Aktuellt

”Allt började i Sarek”: Möt vår nya bloggare Claes Grundsten

Sveriges kanske mest kände naturfotograf berättar om sina drivkrafter, hur det är att arbeta som fotograf i dag och om kärleken till Sarek.

Ryggsäcken för långa fjällturer – testa deuters toppmodell Aircontact Pro

Aircontact Pro är byggd för ambitiösa vandringar med tung packning och varierad terräng. Slitstark, bekväm och genomtänkt in i minsta detalj. ...

Vinn bästsäljande Caldera 8 från Brooks!

Ta chansen att vinna höstens nya löparskor – lika perfekta för dagliga terrängpass som för ultramaraton.

Härlig låglandsvandring: 10 nya svenska leder att utforska

Varje år tillkommer vandringsleder runt om i landet – med nya vyer och äventyr. Här är tio favoriter utanför fjällvärlden!
vindavkylningen är större än man tror. Vindskydd är ett måste för att behålla värmen under kärlet
 
Kan vara sämre effekt i upphällningen av gastubens liv med sämre gastryck och bara butan. Då blir lågan mindre het och vinden blåser lättare bort värmen.

Thure
 
Detta är en engångstub som biltema sållde där det står 70% propan vilket det troligen ej är men verkar vara med än vanligt då jag tid värmt mat på vintern då det nog var -10 i väntan på lastning av en bil på hemväg mitt i natten.
Jag har som nämt begränsad erf av att anv gaskök helt utan vindskydd.
Jag testade tex mitt MSR pr de förbrukning inne på en balkong och värkade stämma med verkligheten inne i Abside.
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips