Vindkraftverk i fjällen

Lästips

De liftar och ploggar igenom Europa: ”Alla hjälpsamma får oss att orka”

Utsidan mötte upp Michaela och Jiří Dolan under deras Stockholmsbesök, och plockade skräp på ett lite annorlunda sätt – från kajak.

Stabil sikt för skarpa naturupplevelser – Nikons nya kikare lyfter blicken

STABILIZED S ger stadig bild i varje ögonblick. Skarp optik, låg vikt och lång batteritid gör dig redo att se mer.

Vinn skor och startplatser till Merrell Göteborg Trailrun för två!

Delta i Göteborgs stora trailfest den 6 september! Nu har du chansen att vinna både startplatser och nya MTL ADAPT från Merrell åt dig och en vän.

Prisade prylar: här är vinnarna av Scandinavian Outdoor Award

Bland de vinnande produkterna finns bland annat en slittålig lättviktsryggsäck och en designklassiker i rostfritt stål.
http://www.nyteknik.se/nyheter/energi_miljo/vindkraft/article3631975.ece Jag är lite mer skeptisk. Utan subventioner skulle det inte byggas så mycket och snacket om havsbaserad vindkraft verkar helt ha dött ut. För jobbig infrastruktur och jobbiga förhållanden att serva och repaprera osv.

Här finns en gammal tråd: http://www.utsidan.se/forum/showthread.php?t=63449&highlight=vindkraft Det har kommit upp snurror på ett ställe där vi brukar jaga. Man ser de där gigantiska verken på väldigt långt håll och iom att de rör sig så fångar de ögat. Känslan att vara ute i naturen blir helt annan, lite svårt att beskriva. På kvällen blinkade de 14 verken i rött och gick inte att missa. Trevligt tycker vissa men inte jag.

Eftersom svenska fjällen är så pass öde borde naturligtvis vindkraftverk byggas där!
Några få gör inte en demokrati!
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips