Vill klättra mer...

Jag har nyligen (6 mån) fastnat för denna sport (livsstil). Skor och sele införskaffades rätt fort och det har blivit en del turer under sommaren. Dock bor alla "Klätterkamrater" utspridda över hela sverige och klättringen blir ett sådant himla projekt... Mina två huvudsakliga funderingar följer;

* Finns fler klättrare i Enköpings-trakten?

* Vad gör man när vädret blir kallare? Är inomhusklättring samma känsla och utvecklas man av det? Vilka klubbar rekomenderas i Västerås/Uppsala-området?

Tack för omtanken/ Tina
 
tinpet; sa:
* Vad gör man när vädret blir kallare? Är inomhusklättring samma känsla och utvecklas man av det?

När det blir kallt presterar man! Friktionen blir bättre och bättre ju torrare det är i luften och under härligt kalla höst/vinter/vårdagar lär du sätta dina hårdaste projekt. Bouldering fungerar generellt bättre än klippa eftersom du har kortare kontakt med klippan = du hinner bli mindre kall. Det är dessutom mycket lättare att värma/torka en boulder än en hel led.

Bra tips:
* Dunjacka + gullig mössa
* Gasbrännare för värmning av klippa
* Handduk för att torka skor och större våta områden.
* Liggunderlag att skutta över på för byte av skor.

Inomhusklättring är livsfarligt och bör undvikas. Ingen har någonsin blivit stark och duktig på att klättra genom att dra i plast. Det är dessutom ganska aptrist.
 
tinpet; sa:
* Vad gör man när vädret blir kallare? Är inomhusklättring samma känsla och utvecklas man av det?

Som jag ser det så finns det flera alternativ. Antingen biter man ihop och klättrar vidare utomhus och när det blir riktigt jobbigt kallt så kan man pälsa på sig och köra aidklättring eller varför inte isklättring eller så förflyttar man sig inomhus. Ett annat alternativ är ju att åka utomlands...

Utan tvekan blir man en bättre klättrare ju mer man klättrar!!! Givetvis är det inte samma känsla att klättra inomhus framför allt så förlorar man ju naturkänslan (inkl mygg, fästingar, etc. så allt är inte dåligt). Vill du däremot bli en tekniskt bättre och starkare klättrare när utomhussäsongen på klippa väl drar igång igen så kan du inte ignorera inomhusklättringen (läs träningen).
 
I Uppsala finns Uppsala Klätterklubb (http://www.tielma.com/default.aspx?lan=0&communityid=2&page=0).

Om du vill klättra inomhus så kan jag rekommendera Stallets klättervägg (http://www.student.uu.se/sh/motion_klattring.php). Det finns även Crux (http://www.crux.se/cruxgym.htm).

--
/Peter Welzien, Visby
 
Jag flyttar inomhus

Det är inte alls lika roligt, men det gör att man tränar klättring (sort of i alla fall) inför utomhussäsongen.

Dessutom träffar jag en massa trevligt folk.
 
Om du vill hitta en klubb så kan du kolla på förbundets sida, dom har allihopa listade med addresser och allt.

http://www.klatterforbundet.com/klubbar.php

Det finns en hel del annat oxå...

Inomhus KAN vara kul, men det är mest träning...

För kallt? Spanien, Frankrike, Italien eller något annat land där det är varmt kan rekommenderas....

Morgan
 

Aktuellt

Månadens fråga: Hösten är här – vad lockar mest?

Är hösten en tid för svampplockning runt knuten – eller lockar äventyren? Vi tar pulsen på Friluftssverige hösten 2025.

Upplev Halmstads kust: Vandra Prins Bertils stig

Leden som på 18 kilometer förenar stadspuls, rogivande natur och slående vyer över havet.

20 år av diskussioner om torkad mat – och 10 tips!

I år har en av Utsidans populäraste forumtrådar, "Torka mat", varit aktiv i 20 år. Här bjuder vi på tips till dig som vill börja torka egen utemat!

”I nivå med luften vid flerfiliga motorvägar”

Ny forskning visar att klätterskornas skosulor släpper ut riskfyllda kemikalier i luften när de nöts. Nu växer trycket på branschen att agera.
Jag tror att jag blev en starkare klättrare av att vara inne på vintern, i gymets trygga värld kunde jag öva på sådant som jag inte vågade mig på utomhus, ex dynos, överhäng, klättring enbart med de grepp som man inte gillar i mitt fall slopers etc. Men jag kan inte förneka att ute är roligare.
 
Västerås Klätterklubb: http://www.vkkclimbing.se/ 12 m hög vägg i västeråshallen

Safari Camp, http://www.safaricamp.se på gångavstånd från tågstationen och lite mindre vägg. Även dyk & klätterprylar.

Utomhus: nätföraren är tyvärr nere, men det är inget att hänga i julgranen direkt om man inte bor här. Lite info finns på vkk även om föraren inte funkar.


Micke
 
Senast redigerad av en moderator:
innomhusklättring är inte i närheten av utomhusklättring. När man står nedanför plasten kliar det inte i fingrarna. Men mörka kvällar när man egentligen borde läsa i sina tjocka böcker kan det vara lite trevligt att gå till väggen och känna sig lite nyttig som tränar och att träffa trevligt folk. Och utvecklas gör man inne också.

Men i vinter ska jag göra mitt bästa att vara ute mer. Har fått en kompis med bil att börja klättra och hon vill också vara ute! Och dessutom har jag en ny välldigt gullig mössa =)
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips