Vilken kanot har jag köpt

Jag skrev en tråd tidigare i veckan gällande synpunkter på Bergans Ally. Det slutade dock med en begagnad glasfiberkanot för ett par tusen då jag lyckades röja tillräckligt i garaget för att kunna förvara den.

Jag undrar dock vad det är jag köpt för något. Vad är det för märke och modell? Det står inga märkningar alls på den.

Jag har inte kontrollmätt den, men säljaren sa att den var 4,3 meter lång. Den är gul på utsidan med vit insida med svarta prickar. En svart gummilist går runt kanten. Sätena är fästa med popnitar.

1b922d1a55ee81331ab9ad9b6e1bc77b.jpg
1b922d1a55ee81331ab9ad9b6e1bc77b.jpg
ad89f16186f8eb863c67bf67a6ca2ec5.jpg



Skickat från min iPhone med Tapatalk
 
Mät upp längd samt största bredd vid reling och i vattenlinjen. Är gula färgen original gelcoat eller påmålad?

Tycker den ser längre ut än 4,3 meter.

Thure
 
Jag får det till 4,5 meter lång, 0,81m bred. Ska vara originalfärgen enligt säljaren. Han hade dock fått den i byte mot en båt och bara haft den i två månader, så det är väl tredjehandsuppgifter. Men när jag tittar i jack i lacken/gelcoaten så ser det ut att vara original
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips