Vilka kartor använder ni?

Ibland

så får jag inte till visningen av OSM-kator i Mapsource. T ex så kan ibland höjdkurvor försvinna trots att de ses i GPSen. Hur det blir i BaseCamp vet jag inte.

Så kolla hur det blir i din GPS också.

Thure
 
Har ingen GPS där jag kan lägga in kartor. Planerar att köpa en, därav mina funderingar ang. OSM-kartor. För mycket pengar att köpa en karta då jag bara har möjlighet att fjällvandra en vecka per år.

Jag har inte alltför höga krav på gratiskartor eftersom karta o kompass alltid är med. Av säkerhetsskäl kan det vara bra med en GPS när jag är ute med min 9-åriga dotter. Kom till den insikten i somras när vi fick 10 m sikt i Måndalen på bara ett par minuter.

Mapsource / BaseCamp, vad skiljer dem? Är dåligt insatt i det här, men vad jag förstår så måste man ha en Garmin för få tillgång till Mapsource?
 
Mapsource

är ett tidigare program som Garmin inte längre uppdaterar. Men det är ganska användbart fortfarande.

Basecamp klarar inte riktigt lika mycket men är till stora delar likvärdigt och uppdateras kontinuerligt.

Är det fråga om nyinköp av en kart-GPS tycker jag du skall börja med Basecamp.

Thure
 

Få Utsidans nyhetsbrev

  • Redaktionens lästips
  • Populära trådar
  • Aktuella pristävlingar
  • Direkt i din inkorg

Lästips